Tlačová agentúra DPA to uviedla s odvolaním sa na vyjadrenie hovorcu ministerstva zdravotníctva tohto palestínskeho územia ovládaného militantným hnutím Hamas.
Podľa tohto zdroja bol jedným z usmrtených dobrovoľný zdravotník, ktorý ošetroval ľudí protestujúcich pozdĺž hranice s Izraelom. Okrem uvedeného počtu postrelených hospitalizovali aj 131 osôb, ktoré počas protestu utrpeli iné zranenia.
K najnovším násilnostiam došlo i napriek tomu, že Hamas oznámil vo štvrtok večer dosiahnutie dohody o prímerí s Izraelom po dvoch dňoch cezhraničnej paľby, ktorá si vyžiadala životy troch Palestínčanov vrátane jedného militanta Hamasu.
Hamas organizuje takmer každotýždenné pohraničné protesty v Gaze už od 30. marca, odkedy zahynulo pri týchto akciách a konfrontáciách s izraelskou armádou vyše 160 Palestínčanov. Izraelčania vyhlasujú, že bránia svoje hranice, a obviňujú Hamas, ktorý sa zaprisahal zničiť Izrael, že zneužíva protesty na zakrytie pokusov narušiť hraničné oplotenie a zaútočiť na civilistov i vojakov.
Izraelská armáda vyhlásila, že v reakcii na najnovšie "násilné nepokoje pozdĺž bezpečnostného oplotenia" zaútočila na stanovište Hamasu v severnej časti pásma Gazy.
Televízna stanica al-Aksá prevádzkovaná Hamasom uviedla, že prímerie s Izraelom sprostredkovali počas predošlej noci Egypt a osobitný koordinátor OSN pre blízkovýchodný mierový proces Nikolaj Mladenov. Izrael dosiahnutie dohody nepotvrdil, hovorca premiéra Benjamina Netanjahua však vo štvrtok večer vyhlásil, že tzv. bezpečnostný kabinet dal pokyn armáde, aby "naďalej zasahovala silou proti páchateľom teroru".
Európska únia v piatok odsúdila raketovú paľbu Hamasu a vyzvala Izrael, aby "zachovával zdržanlivosť", pokiaľ ide o jeho odozvu.