Oznámila to v piatok vláda tejto škandinávskej krajiny.
Nórsky direktoriát pre zdravie a sociálne záležitosti (SHdir) bol poverený identifikovať pacientov, ktorí by mohli mať z tohto programu úžitok, preskúmať implementačnú metódu a vypočítať náklady.
"Dúfame, že to poskytne lepšiu kvalitu života niekoľkým závislým, ktorí sú dnes mimo dosah a ktorým súčasné programy nevedia dostatočne pomôcť," vyhlásil nórsky minister zdravotníctva Bente Höie. Podľa denníka Aftenposten by tento program mohlo využiť približne 400 osôb, spustiť sa má najneskôr v roku 2020.
V Nórsku bolo v roku 2015 zaznamenaných 81 úmrtí drogovo závislých ľudí na milión obyvateľov, uvádza Európske monitorovacie centrum pre drogy a drogovú závislosť (EMCDDA). Ide o tretie miesto v tejto štatistike - na druhom je Švédsko (88 úmrtí) a na prvom Estónsko (132 úmrtí), dopĺňa spravodajská stanica France 24.
Predmetný spôsob liečby už otestovali vo Švajčiarsku, Holandsku a Dánsku, pričom je stále všeobecne považovaný za kontroverzný. Jeho stúpenci však argumentujú tým, že okrem zvýšenia kvality života závislých a zníženia mortality následkom predávkovania tento program redukuje aj kriminalitu a s tým súvisiace náklady.