Od polnoci do štvrtej hodiny rána bolo možné pozorovať stovky svetelných úkazov. K zemi sa v polovici augusta totiž opäť priblížil meteorický roj Perzeíd. Vďaka bezoblačnej, teplej a tmavej noci boli ideálne podmienky na pozorovanie „padajúcich hviezd“.
Slovenský zväz astronómov v Spišskej Novej Vsi zorganizoval v noci na pondelok pozorovanie roja meteoritov Perzeíd, ktoré sú pozostatkom rozpadnutej kométy Swift-Tuttle. „Sú to najpravidelnejšie meteorologické roje, ktoré sa k Zemi priblížia vždy v druhej polovici júla a začiatkom augusta. Desiateho augusta má meniny Vavrinec, a preto sa nazývajú aj slzy svätého Vavrinca.
Pozorovanie meteorických rojov je nielen pekným nebeským predstavením, ale má aj veľký vedecký význam. „Sú to malé čiastočky uvoľnené z kométy a tie sú pre nás stále trochu záhadné telesá. Dajú sa pozorovať len blízko Slnka a rýchlo menia svoju jasnosť a vlastnosti. Ony sú takým zdrojom informácií, ako vyzerala naša slnečná sústava,“ uviedol Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV v Tatranskej Lomnici s tým, že pre vedcov je každá informácia dôležitá. „Tieto prachové čiastočky kométy nie sú len náhodné útvary, ale gravitačné sily Jupitera a Saturnu ich formujú a vytvárajú zložité štruktúry,“ dodal. Ak ste nestihli pozorovanie, ešte stále máte niekoľko nocí šancu, počet meteorov však bude postupne klesať.