Najhoršie dopadli ovocie, zelenina, vajíčka či hydinové mäso. Vo väčšej miere začínajú pribúdať aj prípady falšovania krajiny pôvodu. Aké veľké pokuty padali?
Od prvovýrobcov až po hypermarkety. Inšpektori sa zamerali na všetky stupne potravinového reťazca a v rámci kontrol si posvietili aj na sklady, trhoviská, čerpacie stanice či dokonca internetové obchody. Nedostatky našli vo vyše 2 000 prevádzkach a spolu rozdali pokuty v celkovej výške takmer 30-tisíc eur. „Našou prioritou je chrániť slovenských spotrebiteľov. Kontrolám podrobujeme nielen zahraničné, ale aj domáce potraviny a nevynechávame ani trhoviská,“ vysvetlila ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.
Vo veľkom sa začína rozmáhať falšovanie pôvodu potravín a ich následné prebaľovanie. „Vo viacerých prípadoch bolo preukázané, že prevádzkovatelia potravinárskych podnikov uvádzali nepravdivú informáciu o krajine pôvodu zeleniny už v interných dodacích dokladoch, kde bola zmenená krajina pôvodu z Poľska na pôvod Slovenska,“ vyhlásil ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Jozef Bíreš. Ako slovenské ponúkali dodávatelia viaceré plodiny, ktoré v tom čase na Slovenku ešte nedozrievali.
Inšpektori navyše odhalili viacerých veľkých dodávateľov, ktorí predávali viac zeleniny a ovocia, než sú preukázateľné schopní dopestovať. Takéto praktiky podľa riaditeľa sekcie potravinárstva agrorezortu Milana Lapšanského deformujú trh a likvidujú našich farmárov. „Tovar so sfalšovaným pôvodom poškodzuje nielen spotrebiteľov, ale doplácajú naň aj poctiví slovenskí pestovatelia,“ povedal Milan Lapšanský a dodal, že po dohode s maloobchodnými reťazcami už nebudú môcť takéto spoločnosti pôsobiť na našom trhu a dodávať potraviny do reťazcov.
Najhoršie pri kontrolách dopadli jablká, papriky, hrozno, kel a najmä paradajky. Zamlčaný pôvod zistili v prípade paradajok zo Španielska, Talianska, Turecka, Maroka a Belgicka. Pod drobnohľad si zobrali aj vína, pri ktorých hodnotili kvalitu, označovanie a aj zdravotnú neškodnosť. Vínam vyčítali nečistú vôňu, chuť a chýbajúci pôvod hrozna. Vo väčšine prípadov išlo o vína z Maďarska. V kontrolách budú agroinšpektori pokračovať až do konca roka.
Čo odhalili kontrolóri
- v predajni znečistené regály prachom a zaschnuté nečistoty pod košíkmi na zeleninu a ovocie
- vo vajíčkach a v hydinovom mäse našli nebezpečné baktérie salmonely
- olupujúcu sa omietku v potravinách, nepredložené zdravotné preukazy zamestnancov
- výskyt živých škodcov - mole
- pleseň na vnútornej časti kysiarne
- v skladoch exkrementy hlodavcov/škodcov
- uhynutá myš za regálom s krmivom pre zvieratá
- rozmrazovanie pečiva na dopekanie v škatuli pod pultom, prázdne PET fľaše
- nesprávne označená krajina pôvodu tovaru, na objednávkach je krajina pôvodu mrkvy Poľsko, na dodacích listoch Slovensko
- predaj zemiakov, ktoré po narezaní a olúpaní mali viditeľné sivé škvrny
- dvere do skladu ovocia neboli zabezpečené proti vnikaniu škodcov a hlodavcov
- klamlivé označenie výrobku: namiesto „petržlen, Slovensko“ malo byť správne „paštrnák, Poľsko“