Na gynekologicko-pôrodníckom a pediatrickom oddelení pomáhajú rómskym mamičkám. Učia ich, ako sa starať o novorodenca, edukujú o hygiene, riešia problémové situácie a ak treba, prekladajú. Ich pôsobenie si pochvaľuje zdravotnícky personál aj pacientky.
Projekt na pôde nemocnice realizuje štátna príspevková organizácia Ministerstva zdravotníctva SR Zdravé regióny. Podľa jej riaditeľky Tatiany Hruštič hlavným cieľom tejto aktivity je zvýšiť zdravotnú gramotnosť pacientov z marginalizovaných rómskych komunít, poskytnúť im psychosociálnu podporu, šíriť zdravotnú osvetu, ale aj preklenúť komunikačnú bariéru v nemocnici medzi rómskym pacientom a zdravotníkom. "Rómski asistenti rozumejú prostrediu, z ktorého pacient prichádza, a dokážu tak pomôcť obom stranám rómskej mamičke aj lekárovi," vysvetľuje riaditeľka.
Podľa primára gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Ota Szilágyiho pomoc oceňujú najmä maloleté rodičky z rómskych osád, ktoré často nemajú doklady totožnosti a nevedia, ako postupovať, napríklad pri vybavení rodného listu dieťaťa. Problémom býva aj dodržiavanie hygienických zásad, ktoré je jednou z podmienok, aby popôrodný priebeh prebehol bez komplikácií. "Edukácia, osveta a komunikácia predovšetkým v rómskom jazyku je pre členky tohto etnika dosť dôležitá. Zlepšila sa hygiena, hojivosť rán, ich starostlivosť o novorodencov a aj samy matky sa začali o seba viac starať. My sme spokojní a dúfame, že to bude pokračovať," uviedol primár pre novinárov. Projekt ako prínosný ocenil aj riaditeľ trebišovskej nemocnice Juraj Bazár.
Asistentky si v krátkom čase podľa lekárov dokázali vybudovať u pacientok dôveru a rešpekt, prijímajú ich rady a odporúčania. Komunikujú aj s problémovými návštevami alebo sú kontaktnou osobou v komunite, ak matka po pôrode nejaví o dieťa v pôrodnici záujem.
Pred nástupom do nemocnice absolvovali asistentky vstupný tréning a školenia vyplývajúce z ich pracovnej náplne či nutnosti dodržiavať hygienicko-epidemiologický režim v nemocničnom prostredí. V rámci pilotného projektu v súčasnosti pôsobí osem asistentiek osvety zdravia v šiestich spádových nemocniciach na východe Slovenska. Okrem Trebišova pomáhajú v Michalovciach, Kežmarku, Revúcej a v košickej Univerzitnej nemocnici L. Pasteura a Detskej fakultnej nemocnici. Ide o súčasť národného projektu Zdravé komunity financovaného z eurofondov.
Projekt, ktorý umožňuje nemocniciam overiť si prínos takýchto asistentov, potrvá do konca roku 2019, prípadne 2020. "Tak, ako boli asistentky prijaté nemocnicami a v podstate sa stali súčasťou tímu, a naozaj pozitíva vidí zdravotnícky personál aj samotní klienti, ktorí hovoria o tom, že majú veľmi dobrý zážitok z nemocnice, pretože tam bol niekto, komu rozumeli a kto s nimi hovoril po rómsky, tak táto pozícia podľa mňa má potenciál byť trvalo udržateľná aj bez podpory európskych financií," zhodnotila Tatiana Hruštič.