"Zdá sa, že mince sa do krajiny dostali okolo roku 1330. Ide o pražské groše. Časť náleží panovníkovi Václavovi II., väčšiu časť nechal vyraziť Ján Luxemburský," uviedol archeológ Jan Prostředník, ktorého vo štvrtok citoval Český rozhlas (ČRo). "Mince boli pôvodne uložené v nádobe. Nachádzali sa takmer na úrovni vrstvy lístia; erózna činnosť spôsobila, že sa nález vyvalil von až takmer na povrch," dopĺňa archeológ.
Pražské groše boli zakopané pri starej kupeckej ceste medzi obcami Vysoké nad Jizerou a Jabloncom nad Jizerou. "Chodník, ktorý tadiaľ prechádzal, je rozhodne stredovekého datovania, ale i pravekého. Archeologické nálezy, ktoré ho lemujú, trasu pomerne dobre vymedzujú," priblížil pre Radiožurnál archeológ.
Nájdené groše vyzerajú, akoby práve opustili mincovňu. "Sú naozaj perfektne vyrazené. Všetko je krásne čitateľné," zhodnotila pracovníčka Múzea Českého raja v Turnove Kateřina Jakubíčková.
Ešte tento týždeň mince odovzdajú odborníkom z tamojšej strednej školy klenotníckej, ktorí ich zakonzervujú. Hodnotu nájdeného pokladu potom posúdi numizmatik pražského Národného múzea Jan Boublík. "Posudzuje sa tiež kultúrnohistorická hodnota. A desať percent z tejto hodnoty pripadá ako odmena nálezcovi," vysvetľuje Boublík. Poctivý nálezca pokladu si želal zostať v anonymite.