Na stenu bytovky v meste, v ktorom mala panovníčka s manželom Františkom Lotrinským letné sídlo, chcel nasprejovať jedinečné dielo. Primátorovi Zdenkovi Čambalovi sa nápad páčil, a tak výtvarníkovi umožnil zrealizovať ambiciózny plán. Po troch týždňoch bola 12,5 metra veľká maľba dokončená a zo štvorposchodového bytového domu na sídlisku sa stala vyhľadávaná lokalita.
Svojím činom dokázal, že aj sprejerstvo je umenie. „Chcel som ukázať, že štýl, ktorý vznikal na ulici, nie je špinavý. Možno každý čakal, že tam bude menej farieb ,alebo bude prevládať biela. U každého som túžil vyvolať emóciu a myslím, že pri pohľade na dielo u každého emócia vznikne,“ začal rozprávanie umelec Juraj Grunner.
Grafity si vyslúžili pochvalu od väčšiny okoloidúcich. „Som rád, že sa to podarilo. Pomohli sme ako mesto vybrať priestor a pomohli sme aj s plošinou. Dielo je mimoriadne výstižné, keďže slávna panovníčka v Holíči zanechala nezmazateľné stopy,“ hovorí primátor Zdenko Čambal.
Výtvarník však nechcel prekresliť obraz slávnej panovníčky. „Portrét Márie Terézie pochádza z čias, keď mala 17 rokov. Vtedy ju korunovali za cisárovnú. Bola ešte v podstate nepoškvrnená. V tom období však bolo veľa intríg či krviprelievania, a preto som postavil do kontraprodukcie dva aspekty – v popredí čistú mladú Máriu Teréziu a v pozadí surové udalosti hýbajúce dobou,“ dodal Juraj Grunner. Dielo maľoval tri týždne a najnáročnejšie pre neho bolo pohybovať sa po stavbárskom lešení. Spotreboval 236 sprejov a vypil desiatky litrov tekutín.
3 týždne výroby
236 sprejov
Mária Terézia (1717 - 1780)
- Ekonomické, súdne aj cirkevné reformy
- Ratio educationis (1777), reforma školstva
- Zjednotila váhy a miery
- V roku 1762 vydala prvé papierové peniaze v strednej Európe