Spoločnosť KOSIT, ktorá prevádzkuje košickú spaľovňu, to navrhla firme OLO ako ekologickejší spôsob zbavovania sa smetí. Na čom to stroskotalo?
Hlavné mesto ostane na niekoľko mesiacov bez spaľovne pre technickú odstávku. Mestská akciovka OLO tak musela vyriešiť, čo spraví s tonami smetí, ktoré nebude mať kde zničiť. Zvažovala sa aj možnosť prevážať odpad kamiónmi až do Košíc, kde by sa oň postarala zrekonštruovaná spaľovňa, ktorú prevádzkuje KOSIT. Podobný model je podľa nich bežný aj vo svete.
OLO sa však napokon rozhodlo inak. „Naša ponuka mala viac kolegiálny ako biznisový charakter. Je predpoklad, že OLO využije ponuku niektorej z lokálnych firiem a odpad Bratislavčanov počas odstávky spaľovne namiesto premeny na teplo a elektrinu uloží pre budúce generácie na niektorú zo skládok,“ povedal šéf KOSIT-u Marián Christenko. To potvrdili aj z hlavného mesta, keďže je v pláne zvážať odpad na skládky do Zohora a Senca. Branislav Moňok z organizácie Priatelia Zeme vysvetľuje, že skládkovanie je najhorší spôsob nakladania s odpadmi a spaľovanie je ekologickejšie.