Dubček ako najvyšší predstaviteľ KSČ sa neváhal vzoprieť Brežnevovým diktátorským výčitkám na margo uvoľňovania pomerov v Československu. Svojou neústupčivosťou zrejme rozhýbal kolesá osudu tak, že nabrali okupačný smer. Nový Čas má k dispozícii exkluzívny dokument, ktorý nebol nikdy publikovaný.
Akčný program Komunistickej strany Československa, ktorý sa snažil nastoliť socializmus s ľudskou tvárou, poriadne rozohnil najmä sovietskeho diktátora Brežneva. Už v júli inicioval stretnutie vo Varšave za účasti ďalších štyroch spojencov, ale bez účasti Československa. Výsledkom rokovaní bol výstražný list s vážnym varovaním a so zdvihnutým prstom, ktorý naznačoval možné hrozby voči svojmu dovtedajšiemu politickému partnerovi. Kontrarevolúcia u nás však naberala na obrátkach, a tak nasledovalo ďalšie rokovanie, ktorého väčšia časť sa odohrala vo vagóne v Čiernej nad Tisou.
Dubček vo svojom vystúpení odmietol všetky Brežnevove výčitky a obvinenia z kontrarevolučnej hrozby. Zo stretnutia sa zachovala Kniha cti, ktorá nebola nikdy publikovaná a Novému Času ju poskytol honorárny konzul Ukrajiny Stanislav Obický. „Knihu som našiel pohodenú po prevrate za skriňou v zasadačke na železničnej stanici v ČIernej nad Tisou asi pred 10 rokmi,“ objasnil miesto nálezu Obický.
Už len to, že je pohromade toľko podpisov štátnikov, robí z tohto dokumentu niečo výnimočné. „Na jednej strane sú podpísaní Brežnev, Suslov, Kosygin, Podgornyj, Dubček, Svoboda, Smrkovský, Černík, Biľak a ďalší,“ dodal s tým, že by ho rád vystavil v niektorom múzeu, aby ho mohlo vidieť čo najväčšie množstvo ľudí.