Výsledky akreditovaného odberu a vyšetrenia vody boli negatívne. V júli vyhodnotenie neakreditovaných odberov však indikovalo mierne prekročené hodnoty rezíduí atrazínu o 2,4 až 2,7 % oproti stanovenému limitu 0,1 mikrogramu na liter.
Generálny riaditeľ VV Daniel Kvocera tvrdí, že vzhľadom na nízke prekročenie limitu môže ísť o chybu merania. S regionálnym úradom verejného zdravotníctva vzniknutú situáciu okamžite riešili. Tvrdí, že vodu prestali používať a zároveň bolo objednané filtračné zariadenie čistiace vodu pomocou aktívneho uhlia. „Akreditované odbery a akreditované laboratórne vyšetrenie vody prítomnosť rezíduí atrazínu nepotvrdili, napriek tomu zatiaľ zostávame v pohotovostnom režime a naďalej zabezpečujeme náhradnú pitnú vodu pre našich zamestnancov Vodného diela Gabčíkovo,“ dodal Kvocera.
Ako pre TASR uviedla Stela Ištvánfyová z VV „v rámci preventívnych opatrení, keď sa koncom minulého roka vyskytol v podzemných vodách v obciach okresu Dunajská Streda pesticíd atrazín, Vodohospodársky podnik zintenzívnil odbery a rozbory vody na Vodnom diele Gabčíkovo. Okrem rozborov zameraných na štandardné mikrobiologické a chemické ukazovatele zintenzívnil kontrolu vody aj z hľadiska rezíduí pesticídov.“ Ako dodala, zdroj vody nie je využívaný pre zásobovanie obyvateľstva, ale výlučne iba pre vlastnú spotrebu stupňa Gabčíkovo v rámci administratívnych budov podniku VV a Slovenského vodohospodárskeho podniku.
Situáciu napriek zistenej neprítomnosti rezíduí atrazínu v podzemných vodách podnik Vodohospodárska výstavba naďalej monitoruje, pričom výsledky kontrolných testov vody očakáva do týždňa. Generálny riaditeľ VV rokoval o vzniknutej situácii ešte v júli aj s generálnym riaditeľom Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho v Bratislave Petrom Rusňákom a generálnym riaditeľom sekcie poľnohospodárstva na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Štefanom Rybom s cieľom hľadania spoločných riešení a preventívnych opatrení. Rezort pôdohospodárstva prejavil záujem o zintenzívnenie spolupráce v tejto oblasti.
Atrazín je herbicíd v minulosti používaný na ničenie buriny na kukuričných poliach, v broskyňových sadoch či v lesníctve. Vo všetkých členských štátoch Európskej únie, Slovensko nevynímajúc, je jeho používanie zakázané od roku 2005. Staré zásoby pesticídu boli v rámci úradných kontrol v gescii rezortu pôdohospodárstva monitorované a postupne zneškodňované.