Tohto roku to bolo rekordné stretnutie. Do Pienin prišlo viac ako 12-tisíc ľudí doslova z celého sveta. Otcami podujatia sú bratia, hudobníci Kollárovci. Na pódium v Červenom Kláštore si pozvali niekoľko kapiel a osobností.
Pieniny tento víkend patrili Goralom a ich priaznivcom. „Začalo to takým spontánnym stretnutím na Lesnici v pltníckom prístave v roku 2010. Hneď sa nás tam zišla tisícka a vydržali sme tam tri roky,“ spomína Tomáš Kollár, organizátor goralského stretnutia. Ukázalo sa, že Gorali sú družní, takže organizátori museli hľadať väčšie miesto na stretnutie. Našli ho v areáli novootvorených kúpeľov Smerdžonka v Červenom Kláštore. „Tohto roku sem prišlo viac ako 12-tisíc ľudí. To je zatiaľ rekord. Areál má hraničnú kapacitu 20-tisíc, tak uvidíme, kedy ho úplne naplníme,“ pokračuje líder kapely Kollárovci.
Za Gorala pasujú len hrdinov
„Goralom sa rodíš a gorala z teba robí rodina. Ak však niekto pre Goralov urobí niečo mimoriadne, môže byť za Gorala pasovaný. Je to ceremónia, ktorou si pasovaný do stavu goralského a dostaneš pravý goralský klobúk s perom,“ hovorí Jozef Šimiak (58) z Novote (okr. Námestovo), ktorý prišiel s rodinou a priniesli aj vyšívanú goralskú vlajku.
Sú svojrázni
- Gorali nie sú Poliaci, ako sa niekedy veľmi mylne definujú
- je to etnografická skupina ľudí z českých Beskýd, Oravy, Kysúc, Ždiaru, Zamaguria a Dunajca až po poľské Podhalie, Spiš a Szczawnicu
- majú spoločný goralský jazyk, je to goralčina
Malý goralsko-slovenský slovník
vôčec ................... otec
džadek ............... dedo
čupaga ............ valaška
genšle ............... husle
portky .......... nohavice
fartuh .............. zástera
venzone ............ údené
jajo .................... vajce