Výskyt afrických kliešťov druhu Hyalomma marginatum, ktorých sedem exemplárov objavili v uplynulých dňoch v nemeckých spolkových krajinách Dolné Sasko a Hesensko, znepokojuje tamojších odborníkov vrátane vedcov z Inštitútu pre mikrobiológiu Bundeswehru v Mníchove či univerzity v Hohenheime.
Spomínané obrie kliešte totiž prenášajú veľmi vážne ochorenia vrátane škvrnitého týfusu, arabskej a krymsko-konžskej horúčky alebo horúčky Skalistých hôr.
Ide o kliešte s nápadne pruhovanými dolnými končatinami, ktoré sú asi päťnásobne väčšie ako bežné kliešte stredoeurópskeho typu. Do spolkovej republiky sa podľa informácií internetového servera tagesschau.de, ale aj webových vydaní viacerých lokálnych periodík dostali zrejme ako paraziti-cestujúci so sťahovavými vtákmi.
Za výskytom afrických kliešťov v Nemecku však odborníci vidia aj horúce a suché počasie uplynulých týždňov, pretože inkriminovaný druh kliešťov preferuje výrazne nižšiu vlhkosť v porovnaní s kliešťami obvyklými v našich zemepisných šírkach.
Kým v Afrike a v Ázii sa tieto obrie kliešte vyskytujú bežne a zo Stredomoria hlásili už ich výskyt v nedávnej minulosti, severne od Álp sa až doteraz neobjavili. V Nemecku a zrejme i ďalších krajinách starého kontinentu sa bude ich počet pravdepodobne v budúcnosti zvyšovať v dôsledku klimatických zmien.