Podľa profesorky Karin Michelsovej je ale vyprážanie na kokosovom oleji nebezpečné a ona odporúča radšej sadlo. Ba dokonca prirovnala kokosový olej k jedu. Vyhlásila to počas konferencii na Univerzite vo Freiburgu.
Samozrejme vyprážanie samo o sebe nie je zdravé a vyprážanie na nasýtených tukoch tým menej. V tom má Michelsová pravdu. "Neexistuje žiadna štúdia na ľuďoch, ktorá by prišla s pozitívnym pôsobením kokosového oleja," vyhlásila profesorka Michelsová vo Freiburgu. Ale neexistuje tiež žiadna štúdia, ktorá by hovorila o opaku. Všetky štúdie sa zameriavajú na nasýtené tuky všeobecne, ale väčšina ľudí je konzumuje v podobe masti, masla a údenín. Podľa Michelsovej kokosový olej obsahuje veľa nasýtených mastných kyselín, viac ako maslo a je horší ako sadlo.
Lenže iné výskumy zase tvrdia, že kokosový olej síce obsahuje nasýtené mastné kyseliny, ale len stredných reťazcov, zatiaľ čo škodlivé sú predovšetkým triglyceridy s dlhými reťazcami. A triglyceridy s reťazcami strednej dĺžky sú väčšinou v pečeni ihneď metabolizované na zdroj energie, zatiaľ čo tie s dlhými reťazcami putujú do tukových tkanív ako zásoba. "V našom jedálničku má kokosový olej svoje miesto, ale pretože obsahuje veľa nasýtených mastných kyselín, musí byť používaný - ako vôbec všetky tuky - vo striedmom množstve. A väčšina z nás na Západe konzumuje veľmi veľa nasýtených tukov zo živočíšnych produktov," zverila sa dietologička Rhiannon Lambertová z londýnskej nemocnice Harley Street.
Podľa nej škodí predovšetkým to, že sa označujú tuky ako zdravé či nezdravé. Tuky by totiž mali byť zastúpené v jedálničku veľmi striedmo. Niektoré ale - napríklad olivový olej či olej z vlašských orechov - pri použití v studenej kuchyni prispievajú k väčšej rovnováhe HDL (prospešného) a LDL (škodlivého) cholesterolu v krvi.