Veterán vojny vo Vietname tak podľa denníka chorobe pravdepodobne v dohľadnej dobe podľahne. S agresívnym ochorením McCain bojuje už viac ako rok.
"Prekonal vyhliadky na to, ako dlho bude žiť," uviedla rodina vo vyhlásení. Osemdesiatjedenročný senátor sa podľa nej rozhodol ukončiť liečbu agresívneho glioblastómu nielen kvôli postupujúcej chorobe, ale aj kvôli svojmu vysokému veku. Budúcu stredu by mal osláviť 82. narodeniny. "V súlade s jeho zvyčajnou silou vôle sa teraz rozhodol prestať sa liečiť," napísala rodina.
McCain je synom a vnukom námorných admirálov. Ako pilot sa zúčastnil vietnamskej vojny, v októbri 1967 bola ale zostrelený, zajatý a v zajatí strávil nasledujúcich päť a pol roka. Vo väzení bol aj mučený. Ponuky na prepustenie však odmietal, pretože ako syna vysokého dôstojníka ho chceli Vietnamci využiť na propagandu.
V Snemovni reprezentantov a Senáte pôsobí 35 rokov. Republikán McCain je dlhodobým kritikom prezidenta Donalda Trumpa, takisto republikána. Podľa zdroja blízkeho senátorovi, ktorý citovala agentúra AP, si McCain neželá, aby bol šéf Bieleho domu pozvaný na jeho pohreb. Trump pred časom okrem iného povedal, že McCain nie je žiadny vojnový hrdina a s odkazom na obdobie, ktoré senátor strávil v zajatí, uviedol, že má rád ľudí, ktorí sa do zajatia nedostali.
McCain sám usiloval o funkciu prezidenta. V roku 2000 republikánsku nomináciu získal ešte George Bush mladší, o osem rokov neskôr sa ale už demokratickému kandidátovi Barackovi Obamovi postavil McCain. Ľútosť nad informáciou o McCainovom zdravotnom stave na twitteri vyjadril okrem iného vodce republikánskej väčšiny v senáte Mitch McConnell. "Máme šťastie, že ho môžeme nazývať priateľom a kolegom. John, (jeho manželka) Cindy a celá rodina McCainovcov sú v tejto neuveriteľne ťažkej hodine v našich modlitbách," napísal. Guvernér štátu Arizona Doug Ducey McCaina na twitteri označil za "amerického hrdinu".