Agentúra o tom dnes informovala na svojom webe. Sonda má z asteroidu odobrať vzorky a vrátiť sa s nimi po sedemročnej výprave na Zem. Raketa Atlas 5 vyniesla OSIRIS-Rex z floridského mysu Canaveral 8. septembra 2016. Odvtedy už uletela 1,8 miliardy kilometrov a k Bennu má doraziť 3. decembra. Prvý záber planétky podľa NASA zaobstarala minulý týždeň zo vzdialenosti 2,2 milióna kilometrov.
Počas približovania sa k tomuto telesu, ktoré má priemer asi pol kilometra, vykoná sonda rad pozorovaní a meraní rôznymi aparátmi, s ktorými k cieľu letí. Ide napríklad o sadu optických prístrojov na vyhotovovanie záberov, o termálny, infračervený a röntgenový spektrometer alebo o laserový výškomer.
Po prílete k asteroidu strávi OSIRIS-Rex mesiac na obletoch okolo oboch pólov a okolo rovníka Benny vo vzdialenosti pohybujúcej sa medzi siedmimi až 19 kilometrami. Počas tohto manévrovanie bude prvýkrát priamo meraná hmotnosť tohto kozmického telesa a takisto z blízka pozorovaný a skúmaný jeho povrch.
Pri tom experti tiež vyberú najvhodnejšie miesto pre odobratie vzoriek, ktoré je naplánované na júl 2020. S nimi sonda s veľkosťou väčšieho osobného auta zamieri späť k Zemi. Na ňu potom vystrelí kapsulu so vzorkami, ktorá v septembri 2023 pristane v Utažskej púšti.
Vedci majú o materiál z Bennu veľký záujem, pretože im umožní zistiť, aké chemické látky a horniny planétka obsahuje. Podobné vesmírne telesá v dávnej minulosti totiž so sebou pri dopade na Zem priniesli organický materiál a vodu, ktoré sú nutné pre vznik života.