Karol dokázal nielen opakovať naučené slová, ale aj rozoznávať rôzne predmety a spájať ich s naučenými vetami. Vždy sme sa v duchu pýtali, ako je to možné? Sú papagáje naozaj inteligentné tvory, alebo iba nadaní imitátori?
Papagáje sú jedny z mála tvorov, ktoré dokážu imitovať zvuky. Či už sú to zvuky iných zvierat, zvuky všedných dní alebo ľudská reč. Dokážu však porozumieť tomu, čo hovoria, alebo iba bezducho napodobňujú, čo počujú?
Iný mozog
Vedci si dlhé roky lámali hlavu nad tým, ako je vlastne možné, že papagáje dokážu rozprávať a prečo sú v napodobňovaní zvukov lepšie ako iné vtáky. Dlho sa verilo, že za to môže veľkosť mozgu. V porovnaní s inými spevavcami či kolibríkmi, ktoré tiež dokážu imitovať zvuky, majú papagáje naozaj niektoré časti mozgu väčšie. V roku 2015 odborníci prišli na to, že to však nie je jediný kľúč k odpovedi. V štúdii publikovanej na vedeckom portáli PLOS ONE zverejnili prekvapivé zistenia, že mozgy papagájov majú úplne inú štruktúru ako mozgy ostatných vtákov.
V mozgoch všetkých vtákov, ktoré dokážu napodobňovať zvuky, sa nachádzajú centrá, ktoré im to dovoľujú. Papagáje však majú niečo naviac, a to útvary, zvané mušle, ktoré obklopujú centrá zodpovedné za imitáciu zvukov. Tieto mušle sa taktiež podieľajú na schopnosti rozprávať a sú odpoveďou na to, prečo sú niektoré druhy vtákov v napodobňovaní zvukov lepšie, ako tie druhé.
Inteligentné tvory
Ľudia si pôvodne mysleli, že nádherne sfarbené operence iba opakujú počuté slová bez toho, aby porozumeli ich významu. Veda však dokázala, že papagáje sú mimoriadne inteligentné a dokážu nielen hovoriť, ale dokonca si slová spájať s predmetmi a situáciami.
Samozrejme, záleží od druhu papagája, aký vyvinutý slovník má. Zatiaľ čo niektoré sa dokážu naučiť sotva desiatku slov, iné ich zvládnu stovky. Výborný rozprávač je napríklad papagáj šedý prezývaný žako, no Guinnessovej knihe rekordov prekvapivo kraľuje niekto iný. Andulka Puck († 1994), ktorú vlastnila Camille Jordan z USA, dokázala vysloviť neuveriteľných 1 728 slov.
- Ich zobák je neuveriteľne silný, dokáže rozlúsknuť aj kokosový orech či makadámiové oriešky.
- Papagáje vedia precítiť rytmus a tancovať na hudbu.
- Papagáje sú jediné vtáky, ktoré sa dokážu kŕmiť nohami.
- Niektoré druhy, napríklad ara, sa môžu dožiť až 100 rokov.
- Väčšina papagájov si hľadá partnera na celý život.
- Papagáje využívali ako domácich miláčikov už starí Egypťania.
Príbeh zatúlaného papagája
Papagáje sa dokážu naučiť hovoriť aj vo viacerých jazykoch? Neuveriteľný príbeh sa odohral pred pár rokmi v Kalifornii. Papagáj menom Nigel sa stratil svojmu britskému majiteľovi. Po štyroch rokoch ho našla veterinárka, ktorá podľa čipu vypátrala jeho majiteľa a papagája mu vrátila. Ten však skoro odpadol od úžasu, keď zistil, že jeho domáci miláčik, ktorý predtým hovoril po anglicky s britským prízvukom zrazu hovoril po španielsky! Nevie sa, kde presne sa Nigel štyri roky túlal, ale tento príbeh tiež dokazuje ich prekvapivú inteligenciu.