Po zástupcoch a podnikateľoch z obrovského Šanghaja i Pekingu sa k nám vybrali na potulky aj tamojší redaktori. Okrem našej výroby automobilov ich nadchla aj slovenská príroda.
Podľa primátora Spišskej Novej Vsi Jána Volného má vzájomné spoznávanie sa Spišiakov s Číňanmi veľký význam. „Tamojší umelci u nás vystavovali počas výstav, Spišských trhov, navštívili nás čelní predstavitelia ich samospráv i podnikatelia a nechýbali ani fotoreportéri, ktorí predstavili Slovensko svojimi očami v Číne,“ prezradil s tým, že v regióne očakávajú nielen vstup investorov, ale i prílev turistov z Ďalekého východu. „Verím, že po súčasnej návšteve rozhlasových redaktorov sa u nich doma poslucháči dozvedia len také správy, aby sa o našich krásach a pohostinnosti presvedčili na vlastnej koži,“ dodal primátor.
Za skupinu čínskych redaktorov, ktorí na Spiš zamierili priamo z Prahy a následne absolvovali cestu do Budapešti, sa vyjadril Jing Bing z ich najvýznamnejšej rozhlasovej stanice Hlas Pekingu. „Nadväzujeme na partnerské kontakty Spišskej Novej Vsi s pekingskou mestskou časťou Tonghzou, kde žije až 1,3 milióna ľudí. Naším cieľom je prehĺbiť vzťahy a pomôcť tomu, aby sa naši poslucháči z prvej ruky dozvedeli viac o tomto krásnom regióne,“ prezradil s tým, že chcú popularizovať najmä blízky Slovenský raj.
Číňanov nadchla aj naša výroba automobilov, hoci viac poznali skôr české nákladné tatrovky. Nechýbalo ani fotenie, zvečnili si najmä šošovkovité námestie. Celkovo si z návštevy odnášajú množstvo zážitkov. „Cítime sa tu dobre a slovenské lesy, lúky i hory si zaslúžia spopularizovanie v Číne,“ vysvetlil. A ktorých Slovákov čínski redaktori poznajú? „Prezidenta Kisku a primátora Volného,“ dodal.