Vo svojom prejave pripomenul, že s arizonským senátorom sa nie vždy vo všetkom zhodli, ale zdôraznil, že McCainov postoj k minimalizácii štátneho aparátu, súhlas s daňovou reformou či podpora ozbrojených síl prospeli blahu Spojených štátov. Pence tiež povedal, že o účasť na piete ho požiadal prezident Donald Trump. Toho si pritom McCain na svojom pohrebe neprial.
"Ako prezident včera (vo štvrtok) vyhlásil, oceňujeme jeho (McCainovu) službu tejto krajine," povedal Pence. McCain v Senáte platil za vplyvného a čestného zákonodarcu, ktorý v kľúčových otázkach neváhal spolupracovať s demokratmi, ak bol presvedčený, že je to na prospech USA. Napríklad pri republikánskom pokuse odvolať zdravotnú reformu bývalého demokratického prezidenta Baracka Obamu hlasoval McCain proti svojej strane, čo Trumpa rozhnevalo. McCain tiež republikánskeho šéfa Bieleho domu často kritizoval.
Uctenie pamiatky McCaina, ktorý v sobotu vo veku 81 rokov podľahol rakovine mozgu, v piatok vystavením rakvy v rotunde Kapitolu vstúpilo do tretieho dňa. Umiestnenie rakvy v Kongrese je v USA veľkou poctou, ktoré sa pred McCainom dostalo len 30 ľuďom, poznamenal denník USA Today. Nad rakvou, ktorej sa môže pokloniť aj verejnosť, stojí čestná stráž kapitolnej polície. Tá na mieste zostane cez noc.
V sobotu bude pietna rozlúčka pokračovať vo washingtonskej katedrále, kde prehovoria niekdajší prezidenti George Bush mladší a Barack Obama. Práve s nimi sa McCain neúspešne stretol v súbojoch o prezidentské kreslo. Súkromný pohreb sa uskutoční v nedeľu na cintoríne v Annapolise v štáte Maryland. Podľa svojho želania bude McCain uložený vedľa svojho spolužiaka z námornej akadémie a celoživotného priateľa Chucka Larsona.