Okrem toho, či si dieťa plní školské povinnosti, je dôležité aj to, akú má tašku, prezuvky, či čo má na desiatu. Čo je pre vášho potomka najlepšie?Nesprávna aktovka či obuv môže dieťaťu spôsobiť zdravotné problémy. „Nadmerná záťaž z tašky zvyšuje riziko chybného držania tela a vzniku skoliózy. Ak sa nelieči včas, môže sa chrbtica poškodiť tak, že sa v dospelom veku už nebude dať napraviť,“ tvrdí vedúca odboru hygieny detí a mládeže Úradu verejného zdravotníctva SR Jana Hamade.
Pozornosť by ste mali venovať aj výberu potravín a nápojov pri príprave desiatej. Len kvalitná strava dokáže telu dodať optimálne množstvo výživných látok a vitamínov. Z minerálnych látok je pre vyvíjajúci sa organizmus najvýznamnejší vápnik, ktorého zdrojom je najmä mlieko, mliečne výrobky, syry a jogurty, preto v rámci pestrosti stravy by mali rodičia zaradiť na desiatu aj mlieko a mliečne výrobky. „Z mliečnych výrobkov sú veľmi hodnotné probiotické a acidofilné výrobky,“ pokračuje Jana Hamade.
Prváčka Ninka je pripravená
Malá Ninka (6) sa už do prvej triedy na Spojenej škole de La Salle v bratislavskej Rači teší. „Výbavu nakupujeme postupne už od jari. Začali sme školskou taškou a peračníkom na internete. Neskôr to bol box na desiatu, prezúvky, zošity, perá a ceruzky v bežných obchodoch a papiernictvách,“ povedala nám jej mamička Eva Miklánková. Na výbavu malej prváčky minuli rodičia doteraz okolo 145 eur. Výdavky ešte čakajú v súvislosti s novými inštrukciami od pedagógov po prvom dni v škole a po rodičovskom združení, ďalšie sa týkajú poplatkov za vybrané športové a záujmové krúžky.
Učebnice sú zabezpečené na 58 %
Dnes sa do vyučovania zapojí takmer 485-tisíc žiakov základných škôl a viac ako 199-tisíc študentov stredných škôl. „Do školských lavíc zasadne aj zhruba 56 700 prváčikov,“ informuje hovorkyňa ministerstva školstva Ria Feik Achbergerová. Ani tentoraz na mnohých školách nemajú všetky učebnice. Z 2,6 milióna učebníc, ktoré učitelia požadujú, je pripravených zhruba 1,5 milióna. To predstavuje 58-percentnú mieru zabezpečenia.
Zdravá a pestrá desiata
- pre detský vek je typická potreba tzv. rýchlych kalórií
- sladené nápoje obsahujú priveľa jednoduchých cukrov a zbytočne zvyšujú príjem energie, čo vedie k vzniku obezity
- pribúda detí s rôznymi intoleranciami, najčastejšie na laktózu
Ako na to
Kvalitnú desiatu by malo tvoriť celozrnné pečivo, nátierka alebo syr, zelenina a ovocie a nesladený nápoj. Denná porcia cukru v jedle by nemala byť väčšia ako 50 g, uprednostnite sladké pečivo, príp. sušienky, sušené ovocie a cereálne sladké tyčinky. Sladené nápoje sú úplne nevhodné.
Ideálne prezuvky
- detská noha je extrémne citlivá na škodlivé vonkajšie vplyvy
- nesprávna obuv môže spôsobiť rôzne deformity, trvalé poškodenie kostry chodidla i skoliózu
Ako na to
Zvoľte prezuvky z prírodných materiálov (prírodné usne, textil). Sú mäkké, priedušné, absorbujú zvýšenú fyziologickú vlhkosť, prispôsobia sa tvaru chodidla. Pre najmenších je najvhodnejšia nízka členková obuv z čo najľahších materiálov.
Umývaním rúk proti infekcii
- dieťa je náchylnejšie na ochorenia, imunita sa vyvíja
- iba opláchnutie pod teplou vodou nestačí, musí použiť veľa mydla
- neumyté ruky umožňujú šírenie mnohých infekčných chorôb
Ako na to
Dieťa nesmie vynechať žiadnu časť dlane, chrbát rúk, priestor medzi prstami ani pod nechtami. Potom by malo použiť jednorazovú utierku alebo čistý uterák. Ruky si treba umyť po príchode do školy i po návrate domov.
Vši idú aj na čisté deti
- vši sa vždy prenášajú kontaktom
- zdrojom nákazy je zavšivavené dieťa
- riziko výskytu stúpa s príchodom jesene a zimy
Ako na to
Jediným účinným opatrením je včasné a dôkladné ošetrenie vlasov dezinsekčným prostriedkom, a to u všetkých žiakov a členov ich rodín súčasne.
Správna taška
● najmä najmenší školáci majú často oveľa ťažšie tašky, ako je vzhľadom na ich vek vhodné
● nadmerná záťaž zvyšuje riziko chybného držania tela a vzniku skoliózy
● ak sa nelieči včas, chrbtica sa môže poškodiť natrvalo
● Pri výbere školskej tašky treba zohľadniť predovšetkým hmotnosť dieťaťa. Odporúčané maximálne hmotnosti aktoviek predstavujú zhruba 10 % hmotnosti dieťaťa daného veku.
Ako na to
Pri výbere školskej tašky treba zohľadniť predovšetkým hmotnosť dieťaťa. Odporúčané maximálne hmotnosti aktoviek predstavujú zhruba 10 % hmotnosti dieťaťa daného veku.
Koľko má vážiť
Ročník - Max. hmotnosť
1. a 2. - 2,5 kg
3. a 4. - 3,5 kg
5. a 6. - 4,5 kg
7. - 9. - 5 kg
Aj tvar aj popruhy sú dôležité
Jana Hamade, Úrad verejného zdravotníctva
Overte si, či taška má certifikát a či je vyrobená zo zdraviu vyhovujúcich materiálov. Ideálne je, ak je čo najľahšia, ak kopíruje prirodzený tvar chrbtice a zaisťuje dieťaťu stabilitu. Všímajte si aj popruhy, nesmú byť veľmi úzke a majú byť nastavené tak, aby chrbát neťahali. Dieťa má tašku stále nosiť na oboch pleciach, nie iba na jednom.
Novinky pre žiakov osemročných hymnázií
Obmedzený počet
Počet žiakov 1. ročníka osemročných gymnázií už nemôže prevýšiť 5 % z celkového počtu rovnako starých študentov na Slovensku. Bratislavský kraj má výnimku, teraz môže na gymnáziá nastúpiť až 10 % populačného ročníka.
Testovanie s deviatakmi
Na celoslovenskom testovaní deviatakov sa po novom zúčastnia aj žiaci 4. ročníka osemročných gymnázií. Testovanie bude 3. a 4. apríla 2019.
Koľko je žiakov?
Základná
Počet škôl: 2 000
Počet žiakov: 485 000
Stredná
Počet škôl: 700
Počet žiakov: 199 000
Spolu
Počet škôl: 2 700
Počet žiakov: 684 000
Kedy budú prázdniny
Jesenné: 31. 10. – 2. 11. 2018
Vianočné: 23. 12. 2018 – 7. 1. 2019
Polročné: 1. 2. 2019
Jarné:
Prešovský a Košický kraj: 18. – 22. 2. 2019
Bratislavský, Trnavský a Nitriansky kraj: 25. 2. – 1. 3. 2019
Trenčiansky, Žilinský a Banskobystrický kraj: 4. – 8. 3. 2018
Veľkonočné: 18. – 23. 4. 2019
Letné: 1. 7. – 31. 8. 2019