Tento pestrofarebný operenec patrí na Slovensku už k exotickým druhom. Vo vtáčom raji pri Sennom má však ideálne podmienky na život. Tyrkysového krásavca objavili počas kosenia a balíkovania sena na lúke Ostrovik patriacej do CHVÚ Senianske rybníky.
„Zbadali podozrivého vtáka sfarbeného namodro. Sadol si na jeden z balov sena. Bola to skutočne krakľa belasá,“ teší sa ornitológ Matej Repel, ktorý ihneď vyštartoval na miesto. „Bolo to síce náhodné pozorovanie, zdržala sa u nás pár dní. Ale je to prvé pozorovanie krakle belasej pri Sennom po viac ako 21 rokoch, na Slovensku je už dnes exotický druh. Dá sa predpokladať, že by sa mohla v priebehu pár rokov rozšíriť,“ myslí si Repel.
Posledné hniezdenia u nás zaznamenali v 70. rokoch minulého storočia. Jediným miestom na Slovensku, kde sa občas zatúlala, je Východoslovenská nížina. Vo vtáčom raji s množstvom mokradí a lúk pri Sennom má ideálne podmienky.
„Krakľa belasá je stepný druh. Prirodzene hniezdi v dutinách stromov alebo skalných štrbinách. Tie z krajiny miznú. Dnes sa pre tento druh stavajú búdky na mieru. Zatiaľ sa k nám nepodarilo vtáky vrátiť. Veľmi nás preto potešila krakľa v Sennom,“ vysvetľuje ornitológ.
Krakľa belasá
- Jeden z najpestrofarebnejších vtákov, typické je modré až tyrkysové sfarbenie
- Tvarom podobná vrane, meria 29 - 32 cm
- Živí sa kobylkami a lúčnymi koníkmi
- Dokáže však uloviť aj menšie hlodavce
- Na Slovensku naposledy hniezdila v 70. rokoch minulého storočia
- Prísne sťahovavý druh, do Európy prichádza až v máji, odlieta už koncom augusta
- Zimuje južne od Sahary