Ich najväčším strašiakom je neistota. V Bratislave žije v reštituovaných bytoch viac ako 580 rodín. Magistrát im mal poskytnúť náhradné bývanie do konca roka 2016, no nestalo sa. Doteraz mesto nedokázalo postaviť jediný náhradný nájomný byt. Zatiaľ sa situácia rieši tak, že magistrát dopláca majiteľom domov rozdiel medzi komerčným a regulovaným nájomným. Bratislavčania z reštituovaných bytov demonštrovali 1. septembra pred Úradom vlády. Žiadajú o zmenu legislatívy. Tá by mala umožniť poskytnúť okrem náhradného bytu aj finančnú kompenzáciu.
Čakajú, kým pomrieme
Ľubica Lehotská (65) v dome na Račianskej žije od roku 1982. „Mnohí to už vzdali, pobrali si pôžičky a kúpili si byty,“ hovorí. Vraví, že magistrát im sľúbil byty najneskôr do konca primátorovania Iva Nesrovnala. Nedostali ich. „Dali síce urobiť výkopy v Dúbravke, ale údajne sa proti nám vzbúrili obyvatelia. Akoby sme boli nejakí vyvrheli! Pritom väčšina z nás má vysoké školy,“ podotkla. To, že dala urobiť plastové okná, nové podlahy, kúpila bojler, majiteľ berie ako samozrejmosť. „Napriek tomu máme pocit, že naším hlavným nepriateľom nie je majiteľ, ale magistrát, pre ktorý je zrejme výhodnejšie doplácať rozdiel na nájomnom. Asi čakajú, kedy tu všetci pomrieme,“ dodáva. Za byt, ktorý bol ohodnotený ako III. kategória, platí mesačne 217 eur. Plus plyn a elektrina.
Ján Grün (67) na treťom poschodí domu na Račianskej prežil väčšinu života. Kedysi mal pekne zariadený byt. „Keď však pri oprave strhli strechu, stačili dve prietrže mračien a voda sa tu valila prúdom. Dodnes si pamätám, ako som zaspal nadránom s dáždnikom v ruke, keď som sa snažil zachrániť, čo sa dalo,“ spomína. Musel odstaviť plyn, voda mu tečie len v kúpeľni. V zime si kúri elektrickým ohrievačom a varí na jednoplatničke. „Prečo do bytu neinvestujem? Veď nie je môj! Takto žiť nechcem, ale musím,“ tvrdí.
Robí, čo môže
„Hlavné mesto robí všetko pre to, aby náhradné nájomné bývanie poskytlo právoplatným žiadateľom čo najskôr. Vytypovali sme niekoľko lokalít vhodných na výstavbu bytových náhrad a spustili verejné obstarávania,“ uviedla hovorkyňa bratislavského magistrátu Zuzana Onufer. Podľa nej magistrát rozbehol aj procesy zamerané na odkúpenie hotových bytov v súlade s podmienkami verejnej obchodnej súťaže schválenej mestským zastupiteľstvom. „Podľa zákona majú vlastníci reštituovaných bytov povinnosť akceptovať nájomníkov až do poskytnutia bytových náhrad samosprávou,“ uzatvára Onufer.
Kde mali stavať
Magistrát môže stavať nájomné byty len na svojich pozemkoch. Plánoval ich vybudovať na viacerých miestach.
2017: Dúbravka, lokalita Pri kríži - 68 bytov. Magistrát sa súdi s mestskou časťou, ktorá výstavbu blokuje.
2016: Ružinov, Astronomická a Čmelíkova. Obyvatelia boli proti, lebo dom by tienil nižšiemu paneláku a obral by ich o park.
2016: Petržalka: Haanova/Pankúchova - 112 bytov, Mamateyova/Poloreckého - 75 bytov
2015: Dúbravka, Na vrátkach - 180 bytov
2015: Petržalka: Areál Matadorky - 270 bytov