Členstvo Ukrajiny v oboch organizáciách je v zdôvodnení návrhu označené za "strategickú zahraničnopolitickú prioritu" štátu. Zákon na vykonanie zmien v ústave obsahuje návrh legislatívne zakotviť smerovanie Ukrajiny k európskej a euroatlantickej integrácii a potvrdiť európsku identitu ukrajinského národa v preambule ústavy.
Jeden z článkov zákona okrem toho navrhuje priradiť k právomociam ukrajinského parlamentu aj "definovanie zásad domácej i zahraničnej politiky a realizáciu strategického smerovania štátu k získaniu plného členstva Ukrajiny v EÚ a NATO". Článok 102 navrhuje dodatok, že garantom realizácie strategického smerovania Ukrajiny k plnému členstvu v EÚ a NATO je prezident.
Pred zaslaním návrhu ústavných zmien Porošenko absolvoval sériu stretnutí s predsedami parlamentných klubov a skupín. Ako uviedla splnomocnenkyňa hlavy štátu pre spoluprácu s parlamentom Iryna Lucenková, ani jedna z frakcií nedeklarovala, že by mala v úmysle prezidentove návrhy zmien v ústave nepodporiť. Za prioritu práce parlamentu v najbližšom období Porošenko na spomínanom stretnutí okrem zmien v ústave označil aj nepredĺženie platnosti zmluvy o priateľstve medzi Ruskom a Ukrajinou.