Pre Západ podľa neho táto rivalita oboch skupín zvyšuje riziko. Islamský štát si podľa von Loringhovena napriek vojenským porážkam udržal personál a je schopný získať nových bojovníkov medzi ženami a deťmi.
Oslabenie IS "Al-Káide poskytuje možnosť pokúsiť sa obnoviť svoje predchádzajúce postavenie," povedal von Loringhoven. "V posledných štyroch, piatich rokoch sa pozornosť sveta sústredila na IS a Al-Káida si v pokoji obnovovala svoju celosvetovú sieť a kapacity," povedal zástupca NATO a ako doklad uviedol aktivity teroristov v Kašmíre, Afganistane, Sýrii, Jemene, Somálsku a na severe Afriky.
Al-Káida sa chce znovu chopiť vedenia názorovo spriaznených skupín a extrémistov. Súperenie o toto postavenie, o bojovníkov a priaznivcov medzi ňou a IS zvyšuje hrozbu terorizmu pre NATO a jeho partnerov, súdi von Loringhoven. Al-Káida uskutočnila v roku 2001 atentáty na USA, po ktorých nasledovali vojny v Afganistane a Iraku. V roku 2011 americké komando zabilo jej vodcu Usámu bin Ládina a krátko potom sa objavil IS, riadiaci sa podobne ako Al-Káida extrémistickou formou sunnitského islamu.
NATO odhaduje, že IS mal na vrchole svojho pôsobenia v Iraku a Sýrii 39 000 bojovníkov, teraz ich je podľa odhadov 18 000 až 20 000. Sú rozptýlení po Sýrii a Iraku a odišli do podzemia. Von Loringhoven sa zmienil aj o "znepokojivom trende, ktorým je propaganda namierená na radikalizáciu žien a maloletých".