Zhromaždil v nej aj starú vojenskú techniku vrátane tankov a guľometov. Po verejnom tlaku ministerstvo obrany vyhlásilo, že bude chcieť predmety naspäť a požičalo ich vlastne iba omylom. V súčasnosti už militantne pôsobiaci objekt zíva prázdnotou.
Samopaly, guľomety, transportéry či dokonca tanky a stíhačka. To všetko neváhal bývalý šéf Vojenského historického ústavu Miloslav Čaplovič požičať za ročný poplatok 469 eur Múzeu historických vozidiel Trnava, občianskemu združeniu vedenému Jozefom Hambálekom. Ten je zároveň zakladateľom slovenskej pobočky proruskej organizácie zvanej Noční vlci a dlhoročným známym exministra vnútra Kaliňáka.
Hambálek prevádzkuje svoje združenie v bývalých priestoroch poľnohospodárskeho družstva. Komplex v obci Dolná Krupá s maskáčovými fasádami budov však pripomína viac vojenské cvičisko než čokoľvek iné a nasvedčuje tomu aj fakt, že v areáli trénovala jazdu na obrnených transportéroch aj polovojenská organizácia Slovenskí branci. Problém s podobnými aktivitami v blízkosti svojich domovov mali aj obyvatelia obce a spísali „výzvu proti pôsobeniu gangu Noční vlci v katastri obce“. Medializácia areálu stála šéfa vojenského ústavu Čaploviča miesto a Hambálek musel celý arzenál vrátiť. „Všetky prenajaté zbierkové predmety boli Vojenskému historickému ústavu vrátené v dňoch 27. a 30. júla a 2. augusta 2018, okrem stíhacieho lietadla MiG-21F-13, pretože to si nájomca vtedy neprevzal, a teda nám ho ani nemohol vrátiť,“ uviedla hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková. Nový Čas sa bol na múzeum pozrieť zblízka.
Technika ministerstva obrany z areálu skutočne zmizla a predtým zaplnené parkovisko ostalo takmer prázdne. O vyjadrenie sme požiadali aj samotného Hambáleka, ktorý uviedol: „Využívam možnosti podnikania v demokratickej spoločnosti. Rešpektujem zákony SR a preto všetky moje kroky sú a budú v súlade so zákonom.
Čo museli vrátiť?
- 7 guľometov (tankový sovietsky PKT, ZTD, ľahký československý ZB 26, tankový sovietsky SGMT, ťažký sovietsky Gorjunov vzor 43/66/tankový, ťažký sovietsky vzor 43 Gorjunov, ťažký československý vzor 37)
- 2 samopaly (sovietsky PPŠ vzor 41, československý ČZ-247)
- 2 tanky (stredný tank T-55A, tank vyslobodzovací VT-34)
- 1 transportér
- 1 trenažér (riadiaci stredný T-55 C2)
- 2 obrnené transportéry (stredný pásový obrnený transportér OT-62/R2, obrnený transportér OT-90)
- 1 protilietadlový kanón (57 mm automatický protilietadlový kanón S-60)
- Stíhačka Mig-21F-13 - múzeum si ju nevyzdvihlo