O 14.00 h sa pohne cisársky sprievod z parkoviska pred Skladom soli a povedie k varni František. Sprievod sa skončí slávnostným zapálením ohňa cisárom vo varni. Koč bude sprevádzať banícky orchester.
"Počas prehliadky sa dostaneme priamo do tajomných útrob pece vo varni František. Táto pec je pre verejnosť bežne uzatvorená, takže návštevník Dňa soli v prešovskom Solivare dostane jedinečnú možnosť vidieť niečo neobvyklé. Každý z jej výklenkov bude skrývať prekvapenie," uviedla spoluorganizátorka podujatia Mária Žondová z divadla Komika.
Predstavenie bude doplnené o kultúrny program, na ktorom o 15.30 h vystúpi banícky orchester z poľskej soľnej bane Bochnia a Muzeum Žup Krakowskich Wieliczka z Poľska sa predstaví výstavou soľných baní.
Nebudú chýbať stánky s remeslami a občerstvením. Návštevníci si budú môcť pozrieť živú ukážku rôznych remeselných prác, ako je výroba lán, vyrezávanie sochy z kamennej soli, výroba solivarskej čipky či perníkov, prácu drotára a košikára, výrobu krojovaných bábik a iných ručných prác. Pre malých aj veľkých budú pripravené rôzne tvorivé dielne.
Deň pred podujatím, v piatok 7. septembra, sa na Hlavnej ulici predvedie historický koč. Konský záprah s historickým kočom sa v meste zdrží približne hodinu.
Národná kultúrna pamiatka Sklad soli v prešovskom Solivare patrí medzi najvýznamnejšie technické pamiatky na Slovensku. Slúžil po stáročia na uskladnenie, manipuláciu či distribúciu soli. Od októbra 2014 do septembra 2015 prechádzal objekt rozsiahlou rekonštrukciou, výsledkom ktorej je reprezentatívny multifunkčný kultúrno-spoločenský priestor určený na výstavné, prezentačné, kongresové či edukačné aktivity.
Podujatie organizuje Slovenské technické múzeum v spolupráci s OOCR Región Šariš a divadlom Komika a podľa slov výkonného riaditeľa OOCR Región Šariš Branislava Švorca organizátori veria, že sa toto podujatie stane trvalou súčasťou programovej ponuky mesta Prešov. Podujatie organizujú s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR.