Pri príležitosti Európskeho týždňa recyklácie batérií na to upozorňuje jedna z organizácií, ktorá sa zaoberá ich zberom. Z jednej tony použitých batérií sa podľa nej dá získať 650 kilogramov kovov, ktoré by sa inak museli vyťažiť.
"Batérie určite nepatria do komunálneho odpadu," zdôrazňuje Silvia Sekáčová z organizácie ASEKOL SK. Nesprávnou likvidáciou totiž môže dôjsť k úniku škodlivých látok do pôdy a podzemných vôd. Po vhodení do zbernej nádoby sa naopak batéria dostane až do spracovateľského zariadenia, kde sa z nej chemickým, metalurgickým či mechanickým spracovaním získavajú kovy.
Slováci sa podľa Sekáčovej v triedení batérií zlepšujú. Organizácia, ktorú zastupuje, vyzbierala v roku 2017 takmer dvojnásobok použitých batérií ako v roku 2015, kedy so zberom začala. Počas Európskeho týždňa recyklácie batérií chce povedomie verejnosti o potrebe triediť a recyklovať použité batérie ešte zvýšiť. Organizuje preto podujatia vo vybraných bratislavských obchodných centrách.
Európsky týždeň recyklácie batérií nepripadá na prvý septembrový týždeň náhodou. Začiatkom septembra sa totiž narodil taliansky lekár a fyzik Luigi Galvani, ktorý sa preslávil pokusmi s takzvanou živočíšnou elektrinou. Jeho bádateľská činnosť priviedla jeho súčasníka a oponenta Alessandra Voltu k zostrojeniu prvého galvanického článku, ktorého princíp sa stal základným konštrukčným prvkom všetkých elektrických batérií a akumulátorov.