Uviedla to vo štvrtok tlačová agentúra Belga s poukázaním na problémy britských pestovateľov, súvisiace s nedostatkom pracovnej sily v tomto odvetví, ktoré sú priamym dôsledkom blížiaceho sa brexitu. Zahraničným pracovníkom z krajín mimo EÚ budú udelené víza na dobu šiestich mesiacov, čo je vnímané ako súčasť dlhodobejších opatrení, po ktorých volajú britskí pestovatelia ovocia a zeleniny. Tí v posledných dvoch rokoch zápasia s poklesom sezónnych pracovníkov z členských krajín EÚ, predovšetkým z Rumunska a Bulharska.
Pilotný projekt sa začne na jar roku 2019 a bude trvať do konca decembra 2020, čiže počas prechodného obdobia, na ktorom sa Londýn dohodol s Bruselom v snahe zmierniť šok po vystúpení Spojeného kráľovstva z Únie, k čomu má dôjsť 29. marca 2019.
Britský minister pre životné prostredie Michael Gove v tejto súvislosti vyhlásil, že vláda vypočula "silné argumenty" poľnohospodárov o otvorení sezónneho trhu práce pre štátnych príslušníkov z krajín mimo EÚ. Británia tak napodobní iné krajiny EÚ, ako napríklad Írsko alebo Nemecko, ktoré svoj trh sezónnym pracovníkom z tretích krajín už otvorili.
Belga pripomenula, že s poklesom miery nezamestnanosti v Rumunsku a Bulharsku sa znížil aj počet sezónnych pracovníkov z týchto krajín. Ďalším dôvodom je neistota spojená s brexitom, obavy z xenofóbnych útokov, ku ktorým už došlo, a tiež znehodnocovanie libry, čo britský trh robí menej atraktívnym pri prepočítaní zárobkov na eurá.
Záhradnícke odvetvie v Spojenom kráľovstve si vyžaduje každý rok okolo 80.000 zamestnancov na sezónne práce. Národná federácia poľnohospodárov (NFU), hlavné odborárske združenie v tomto odvetví, upozornilo, že len v roku 2018 došlo k desaťpercentnému poklesu zamestnancov pri zbere úrody.