Upozorňujú na to vedci, ktorí sa zaoberajú výskumom vôd a rýb. Vyzývajú preto ministra životného prostredia a generálneho riaditeľa sekcie envirorezortu, aby prebiehajúce práce zastavili. Tie pre vyhlásený povodňový stav môžu prebiehať okamžite a bez verejného obstarávania. Povodne pritom boli koncom júla.
"Rozsah prác je neadekvátny, najmä obrovské presuny štrkového materiálu a zmeny koryta toku sú realizované aj na miestach, kde nie sú potrebné. Tieto úpravy sú robené narýchlo, nepremyslene a bez ohľadu na potreby ochrany prírody," píšu v spoločnom vyhlásení Slovenská limnologická spoločnosť a Slovenská ichtyologická spoločnosť. Práce podľa nich prebiehajú aj na rieke Belá, ktorá patrí medzi lokality európskeho významu a je predmetom výskumu mnohých vedcov.
Tí preto navrhujú, aby boli zatiaľ vykonané len najnutnejšie opatrenia v bezprostrednej blízkosti ľudských sídel a infraštruktúry. Ostatné by mal riešiť komplexný projekt, ktorý bude posúdený aj z hľadiska vplyvu na životné prostredie. "Rieky, ktoré majú status ochrany, má zmysel chrániť len v ich prirodzenom dynamickom stave," myslia si vedci. Upozorňujú tiež, že Slovensko sa Európskej komisii zaviazalo, že bude udržiavať dobrý stav riek, ktoré sa spomínajú vo vodnom pláne z roku 2015.
"Žiadame, aby teraz a aj v budúcnosti rozsah povodňových záchranných a zabezpečovacích prác zodpovedal reálnemu riziku ohrozenia obyvateľov a majetku, aby bolo prihliadané na potreby ochrany prírody a aby boli pri protipovodňových opatreniach využívané prírode blízke opatrenia a zóny ponechané v bezzásahovom režime s prioritou ochrany prírody," deklarujú vedci.