Prvé správy po útoku hovorili o tom, že mal len povrchové zranenie. Dr. Luiz Henrique Borsato, ktorý vykonal urgentnú operáciu, uviedol, že Bolsonaro je vo vážnom, ale stabilizovanom stave a zostane na jednotke intenzívnej starostlivosti najmenej sedem dní. Prvé kolo prezidentských volieb je v Brazílii 7. októbra, pripomína agentúra AP.
Podľa lekára sa pri dvojhodinovej operácii podarilo zastaviť vážne vnútorné krvácanie. Pacient bude musieť v priebehu niekoľkých mesiacov podstúpiť ďalší chirurgický zákrok, keďže časť jeho čriev dočasne zafixovali kolostómiou. "Nevieme povedať, kedy bude schopný opustiť nemocnicu," uviedol Borsato. "Ale v prvých hodinách po operácii sa zotavoval veľmi uspokojivo".
Na viacerých videách zverejnených na sociálnych sieťach bolo vidieť, ako bol Bolsonaro, ktorý má vo svojom krajne pravicovom programe aj boj proti kriminalite, bodnutý do dolnej časti brucha. V čase útoku ho niesol jeho stúpenec na pleciach. Denník O Globo napísal, že mal nepriestrelnú vestu, ale rana bola tesne pod ňou.
Hovorca polície Flavio Santiago pre agentúru AP útok potvrdil s tým, že páchateľa zatkli. Toho po útoku zbili Bolsonarovi prívrženci. Podľa hovorcu previezli prezidentského kandidáta do nemocnice v meste Juiz de Fora, približne 200 kilometrov od Ria de Janeiro.
Bolsonarov syn Flavio napísal po útoku na Twitteri, že otec je v poriadku a rana "bola povrchová". Neskôr sa však vyjadril, že rana "bola horšia, ako sme si mysleli". Prišiel do nemocnice "takmer mŕtvy", napísal Flavio. "Jeho stav sa zdá byť stabilizovaný. Modlite sa, prosím".
Útočník je podľa šéfa Národnej federácie federálnej polície Luisa Boudensa zrejme mentálne narušený. Štyridsaťročný Adelio Bispo de Oliveira podľa svedectiev agentov hovoril, že je "na božej misii".
Bolsonaro, bývalý armádny kapitán, je druhý v prieskumoch verejnej mienky po exprezidentovi Luizovi Ináciovi Lulovi da Silvovi, ktorému súd zakázal kandidovať v októbrových prezidentských voľbách. Bývalý prezident sa ešte chce odvolať.
Bolsonaro má množstvo stúpencov, ale na druhej strane čelil obvineniam pre hanlivé výroky na adresu žien, černochov a gayov. Taktiež sa vyjadruje nostalgicky o vojenskej diktatúre v krajine z rokov 1964-1985 a prisľúbil, že v jeho vláde budú súčasní a bývalí armádni dôstojníci.