Žiaľ, zistili, že máloktorý vysávač si poradí so všetkými povrchmi. Ako dopadli testované výrobky? Prach na koberci? Pre väčšinu vysávačov žiaden problém. No také psie chlpy, to je oveľa horšie. Testovací tím to zistil, keď sa pokúsil povysávať umelé vlákna napodobňujúce zvieraciu srsť. „Majiteľom domácich maznáčikov dôrazne odporúčame, aby vyberali nový likvidátor chlpov maximálne obozretne. Celá polovica testovaných prístrojov totiž dostala najnižšiu možnú známku,“ tvrdí Vanda Jarošová z dTestu.
Ani skúška vysávania podláh nedopadla najlepšie. Odborníci boli úplne spokojní iba s dvoma vysávačmi, a to Electrolux EUO9Green UltraOne a Miele SBAF3 Classic C1 Jubilee. „Už po jednom prejdení tam a späť dokázali zachytiť viac než 94 percent prachu,“ dodáva Jarošová. Ak vysávate aj pevné podlahy, vyberajte z modelov, ktoré získali aspoň dobré hodnotenie. Vysajú najmenej 90 percent prachových častíc.
Vymieňajte Vrecko!
Poznáte ten pocit, keď vymeníte vrecko, zapnete vysávač a iba žasnete nad tým, akú silu zrazu má? O niektorých prístrojoch naozaj platí: čím plnšia nádoba, tým slabší výkon.
Čo testovali
- vysávanie prachu a zvieracej srsti v koberci
- vysávanie prachu na keramických dlaždiciach
- vysávanie nečistôt v medzerách medzi parketami či pri prahoch
- vysávanie v rohoch a pri stenách
- šírka záberu hubice
- filtráciu prachu
- životnosť motora a odolnosť navíjacieho kábla
- hlučnosť pri vysávaní koberca na plný výkon
- jednoduchosť prenášania, nasadzovanie hubice či pohodlie pri vysávaní
- celkovú údržbu a čistenie prístroja