K zodpovednosti za útok, ku ktorému došlo približne o 08.00 h miestneho času (07.00 h SELČ) sa bezprostredne po jeho uskutočnení neprihlásil. Nemenovaný iracký predstaviteľ pre AP uviedol, že zatiaľ nie je jasné, kto za raketovým útokom na letisko v Basre stojí, avšak došlo k nemu po rušnej noci, keď stovky protestujúcich podpálili budovu iránskeho konzulátu v Basre a útočili aj na ďalšie iránske objekty v tomto meste.
Basra, ktorá je metropolou dlho zanedbávaného južného Iraku, kde žijú prevažne príslušníci irackej šiitskej moslimskej komunity, zažíva v týchto dňoch doposiaľ najhoršiu fázu v niekoľko mesiacov trvajúcich nepokojoch. Ľudí v Basre vyhnali do ulíc výpadky elektrickej energie, ku ktorým dochádzalo v lete počas mimoriadnych horúčav, ako aj nedostatok pracovných miest a verejných služieb či rozsiahla korupcia.
K sociálnym búrkam na juhu Iraku dochádza v čase, keď je krajina bez fungujúcej vlády. Súperiacim blokom v parlamente sa totiž zatiaľ nepodarilo dospieť k dohode o jej vytvorení. Jablkom sváru je sila jednotlivých politických blokov v parlamente. Dve proti sebe stojace zoskupenia totiž zhodne tvrdia, že v ňom disponujú väčšinou.