Celý svet však upieral svoje oči najmä na vojenskú prehliadku a čakal, či vodca Kim Čong-un napriek svojim vyjadreniam o denuklearizácii Kórejského polostrova ukáže balistické rakety. Na ostro sledovanom sprievode bolo vidieť tanky, strely krátkeho doletu a inú nablýskanú vojenskú techniku, no stálice všetkých doterajších prehliadok - medzikontinentálne rakety - chýbali.
Vodca KĽDR v apríli tohto roka podpísal spoločne s prezidentom Južnej Kórey Mun Če-inom vyhlásenie, že budú spolupracovať na úplnej denuklearizácii Kórejského polostrova a trvalom mieri. Preto sa mnohí medzinárodní odborníci zhodovali na tom, že ak Kim Čong-un ukáže balistické rakety, bude to čistá provokácia. A to nielen jeho južného suseda, ale aj USA, pretože na júnovom summite v Singapure si Kim a prezident USA Donald Trump sľúbili zlepšenie vzťahov. Nové smerovanie Kórey sa namiesto vývoja nebezpečných zbraní orientuje na rozvoj ekonomiky. Tomu zodpovedala aj výročná prehliadka, kde veľkú časť osláv venovali namiesto prezentácie jadrovej moci „úsiliu civilistov na pozdvihnutie ekonomiky“. Obyvatelia mesiace trénovali, aby v deň prehliadky mávali umelými kyticami a jasali na námestí v Pchjongjangu.
Kim na oslavách nepredniesol žiadny prejav. Toho sa však ujal predseda severokórejského parlamentu Kim Jong-nam, ktorý tiež vyzdvihoval ekonomické ciele režimu, nie jadrovú silu. Skeptici sa však aj tak pýtajú, dokedy Kimovi vydrží toto správanie a či aj do budúcnosti ponechá rakety v skladoch.
FEBRUÁR 2018
SEPTEMBER 2018