V praxi sa tak ázijské výrobky u nás podhodnocovali, aby sa za ne platilo menšie clo. Celkovo nám tak hrozí, že od nás budú vymáhať neuveriteľných 302 miliónov eur. Čo si o tom myslia kompetentní? Tovar putoval z Číny na lodiach a zakotvil najmä v nemeckom Hamburgu.
Odtiaľ sa dostával do rôznych krajín vrátane Slovenska, kde sa spustilo colné konanie. Vyšetrovanie OLAF ukázalo, že došlo k podhodnoteniu textilu a obuvi a odporučil Európskej komisii, aby za podvody pýtala peniaze od daných štátov. Celkovo ide o 2,2 miliardy eur, pričom Slovensko sa na tom podieľalo 302 miliónmi eur.
Podvody sa diali v rokoch 2013 a 2014 za súčasného šéfa Finančnej správy Františka Imreczeho. Imrecze popiera, že by Európskej komisii museli niečo platiť. „Vedieme dialóg s OLAF, pretože máme rôzne názory na to, aká hodnota tovaru mala byť preclená,“ povedal Imrecze.
Tvrdí, že nemajú informáciu o tom, v akej cene tovar Čínu opustil, pretože sa nedostali k potvrdeniu originality faktúr, ktoré predložili colníkom. Všetko sme opravili po tom, čo OLAF stanovil odporúčané tzv. minimálne hodnoty tovaru v roku 2015. „Problémom je, že OLAF aplikoval túto metódu výpočtu ceny na importy v rokoch 2013 a 2014, čo je pre nás neakceptovateľné,“ dodal Imrecze s tým, že ich cieľom je neplatiť nič.
Poslanec SaS Jozef Rajtár považuje zistenia za jeden z najväčších colno-daňových podvodov v histórii Slovenska a požaduje odvolanie Imreczeho. Ten na neho podal trestné oznámenie. Minister financií požiadal Imreczeho, aby vystúpil na výbore NR SR pre financie a rozpočet.
Tovary z Číny zdražejú
Aktuálne sú tovary s hodnotou do 22 eur z Číny oslobodené od DPH aj ciel. Od roku 2021 bude pritom povinná platba DPH, na Slovensku 20 %. Za colné konanie sa bude platiť ďalší poplatok, a to pri malých tovaroch približne 3,6 €. Oblečenie a technika z Číny tak pre spotrebiteľa zdražejú.