"Svätá stolica koncipuje možné a nevyhnutné vysvetlenia" ohľadom obvinení, píše sa v pondelkovom vyhlásení Rady kardinálov. Deväťčlenné zoskupenie, ktoré radí pápežovi pri interných reformách cirkvi, vyjadrilo s Františkom "plnú solidaritu".
Arcibiskup Carlo Maria Vigano vyzval minulý mesiac pápeža vo svojom 11-stranovom liste, aby v dôsledku McCarrickovej kauzy odstúpil. Vigano totiž podľa televízie CBS tvrdí, že pápeža v roku 2013 informoval o podozreniach z pohlavného zneužívania vznesených voči tomuto prominentnému americkému duchovnému, ale František vo veci nepodnikol nijaké kroky.
V júli tohto roku však pápež prijal McCarrickovu rezignáciu a nariadil mu "žiť v modlitbe a pokání". Emeritný washingtonský arcibiskup takisto dostal zákaz akéhokoľvek verejného vystupovania a musí zostať v dome, ktorý mu cirkev určila. K tomuto kroku pápež pristúpil po tom, ako americké cirkevné vyšetrovacie inštitúcie dospeli k záveru, že obvinenie, že McCarrick zneužíval mladistvého, je založené na dôveryhodných informáciách.
Osemdesiatosemročný McCarrick bol predtým jedným z najvyššie postavených predstaviteľov katolíckej cirkvi v USA.
Pápež František odmietol koncom augusta potvrdiť alebo poprieť tvrdenia niekdajšieho veľvyslanca Vatikánu v Spojených štátoch Vigana o tom, že hlavu katolíckej cirkvi ešte v roku 2013 informoval o podozreniach zo sexuálneho zneužívania voči McCarrickovi. Pápež počas návratu z návštevy Írska povedal, že vyhlásenie Vigana "hovorí za seba" a že on ho nebude komentovať. Dodal, že jeho dokument čítal a dôveruje novinárom, pokiaľ ide o ich úsudok. "Nepoviem o tom ani slovo," zdôraznil.