Prezident Nana Addo Dankwa Akufo-Addo stál vedľa vdovy po Annanovi aj ďalších rodinných príslušníkov, keď vojaci v uniformách vynášali z lietadla rakvu s pozostatkami niekdajšieho šéfa OSN. Obrad sprevádzala vážna hudba, ktorú hrala kapela ghanských ozbrojených síl. Potom nasledovali modlitby, napísala tlačová agentúra AP.
Annanov návrat domov signalizovala aj výmena vlajky OSN, ktorá dovtedy zahaľovala rakvu, za ghanskú. Annan bude spočívať v Medzinárodnom konferenčnom centre v Akkre, kde mu ľudia budú môcť vzdať poctu niekoľko nasledujúcich dní - do štátneho pohrebu, ktorý sa bude konať vo štvrtok 13. septembra.
Annan zomrel po krátkej chorobe v auguste vo Švajčiarsku vo veku 80 rokov. Tento vnuk kmeňových náčelníkov bol prvým Afričanom čiernej pleti, ktorý zastával post generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov, a to v rokoch 1997-2006. Annan v roku 2001 získal Nobelovu cenu mieru za svoje humanitárne aktivity a pomoc pri revitalizácii OSN.
Za "vodiacu silu Dobra" označil Annana úradujúci generálny tajomník OSN António Guterres. "Bol to jeden z najväčších diplomatov súčasnosti," povedal osobitný vyslanec OSN Peter Thompson. "Kdekoľvek bolo utrpenie alebo núdza, dostal sa tam a mnohých ľudí sa dotkol svojím hlbokým súcitom a empatiou. Nesebecky kládol na prvé miesto ostatných, vyžaroval skutočnú láskavosť, teplo a brilantnosť vo všetkom, čo robil," uviedla Nadácia Kofiho Annana. Podľa nej "počas celého svojho života bojoval za spravodlivejší a pokojnejší svet".
"Dnes trúchlime nad stratou veľkého muža, vodcu a vizionára... Dobre žitý život. Život hodný oslavovania," uviedla na sociálnej sieti Twitter Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) 18. augusta, v deň Annanovho úmrtia.