Upozornilo na to OZ Zdravá Bratislava a za pravdu im dali aj ochranári. V kauze kontroverznej skládky padlo už v minulosti niekoľko obvinení, teraz ide naozaj do tuhého. Škody by sa pritom mohli vyšplhať na miliardy eur!
Podľa OZ Zdravá Bratislava (OZ BA) by sme sa mali začať strachovať. Skládka odpadu ohrozuje až 10 miliárd kubíkov pitnej vody. Keďže sa do Biskupíc stále vozí neznámy a nekontrolovaný odpad, podľa OZ hrozí kontaminácia nielen pod jej povrchom. „Možné ohrozenie kontaminácie pitnej vody platí pre celý Žitný ostrov,“ varuje Martin Halás, ktorý od septembra vystupuje pod OZ BA. V tejto veci podal 6. augusta podnet na generálnu prokuratúru, ktorý posunul príslušným orgánom na prešetrenie. „V katastri obce je kopec odpadkov široký 200 metrov, ktorý nás roky terorizuje možným ohrozením životného prostredia,“ píše Halás v podaní. Okrem ekologickej hrozby upozorňuje aj na finančné vplyvy, ktoré sa podľa neho môžu pri súčasných cenách pitnej vody vyšplhať až do výšky 11 miliárd eur.
OZ BA upozornilo aj na činnosť mestskej organizácie OLO, ktorá sa podľa neho významne podieľa na vývoze nebezpečného odpadu na skládku. „OLO do dnešného dňa vozí separovaný zber z Bratislavy do Vassal Eko napriek tomu, že spoločnosti sa 31. 7. skončilo povolenie na prevádzkovanie recyklačného dvora,“ uvádza Halás. OLO sa do uzávierky k tomuto podnetu nevyjadrila.
Preveria podzemné vody
Okresný úrad v máji požiadal Bratislavskú vodárenskú spoločnosť (BVS) o preverenie podzemných vôd s geodetickým zameraním skládky, čo podľa A. Maszayovej z BVS vodári zabezpečili. V prípade monitoringu podzemných vôd je situácia zložitejšia. „BVS nevlastní v okolí skládky pozorovacie vrty, z ktorých by bolo možné odobrať vzorky podzemnej vody,“ povedala Maszayová s tým, že BVS skúma možnosti vytvorenia nových vrtov.
Rozsiahla skládka v Podunajských Biskupiciach je podľa okresného úradu nelegálna, spája sa s firmou Vassal Eko, ktorá sídli v jej blízkosti. Konateľom firmy je Michal Kováč (41), manžel missky Anny Amenovej (34). Vassal Eko sa od skládky dištancuje a tvrdí, že nie je na jej pozemkoch. napriek tomu sa zaviazala, že ju do roku 2021 odstráni.
Andrej Kovárik, Štátna ochrana prírody SR
Keďže skládka v Podunajských Biskupiciach nie je zaizolovaná, všetky látky, ktoré sa v nej nachádzajú, majú otvorenú cestu k podzemným vodám. Riziko kontaminácie je obrovské aj vzhľadom na to, že skládka je na mieste, kde podzemná voda prúdi veľmi intenzívne.
Kauza nelegálna skládka
- vo februri 2018 OÚ Bratislava potvrdil, že ide o nelegálnu skládku
- v júni 2018 boli zadržaní zástupcovia spoločnosti Vassal Eko
- 31. júla 2018 sa firme Vassal Eko skončilo povolenie na prevádzku