Rezort diplomacie USA v tejto súvislosti zvažuje aj možnosť uvalenia sankcií voči čínskym predstaviteľom zodpovedným za porušovanie ľudských práv, informovala agentúra Reuters. "Veľmi nás trápia stupňujúce sa represie, nielen voči Ujgurom, ale aj voči Kazachom a ďalším moslimom v tomto čínskom regióne," povedala na utorkovom brífingu hovorkyňa Štátneho departmentu Heather Nauertová. O prípadnom uvalení sankcií zatiaľ špekulovať odmietla.
Priznala však, že ministerstvo dostalo koncom augusta list od skupiny republikánskych i demokratických členov amerického Kongresu, ktorí vyzývajú šéfa diplomacie Mikea Pompea na uvalenie sankcií na čínskych činiteľov zodpovedných za represie. Kongresmani v tejto súvislosti spomenuli šéfa komunistov v Sin-ťiangu Čchen Čchüan-kua, ktorý je súčasne členom užšieho vedenia Komunistickej strany Číny. Podľa zdrojov z amerického Kongresu sa zvažujú aj sankcie voči čínskym spoločnostiam, ktoré sa podieľali na budovaní detenčných táborov v Sin-ťiangu a vytváraní systémov na monitorovanie Ujgurov.
Výbor OSN pre boj s rasovou diskrimináciou v auguste uviedol, že má dôveryhodné správy o masovom zadržiavaní zhruba jedného milióna etnických Ujgurov, ktorých nezákonne sústredili "politických táboroch za účelom indoktrinácie". Podľa odhadov sa môžu v takýchto táboroch v Sin-ťiangu nachádzať až dva milióny Ujgurov a príslušníkov ďalších moslimských menšín.