Vznikne tam kultúrne a kreatívne centrum, v ktorom dostane svoj priestor i múzeum histórie mesta či mladí podnikatelia. Od Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) budovu do prenájmu získal súkromný vlastník.
"Bránami tejto školy prešli tisícky a tisícky študentov, ktorí sa učili remeslu. No v roku 2012 bola budova uzatvorená a od toho obdobia aj chátrala. Verím, že projekt, ktorý sme ponúkli TSK ohľadne využitia tejto budovy na kultúrne a kreatívne centrum zabezpečí aj to, že budova bude mať aj veľmi peknú a veľkú budúcnosť," povedal v utorok konateľ spoločnosti Jabloň a prievidzský mestský poslanec Michal Dobiaš.
Miestna firma má záujem podľa neho tamojšie priestory poskytnúť umelcom, remeselníkom, kultúrnym pracovníkom, chce tam vybudovať múzeum, tiež poskytnúť priestor pre občianske združenia, neziskové organizácie. Vytvorí tam aj coworkingové centrum pre začínajúcich podnikateľov. "Kto má dobrý nápad, myšlienku, nech príde, nech sa snaží svoj nápad zrealizovať a my mu vďačne vytvoríme priestory," podotkol.
Muzeálna časť bude mať viacero expozícií. "V princípe bude rozdelené na dve samostatné múzeá. Prvé bude múzeum histórie Prievidze a druhé bude zachytávať život občanov v období socializmu. Návštevníci tam nájdu dobovo zariadený dvojizbový byt, ďalej tam bude expozícia starých telefónov, televízorov, rádií, múzeum obchodu či školy," načrtol ďalej Dobiaš s tým, že exponáty do múzea socializmu môžu darovať aj obyvatelia.
Inšpiráciu na vznik kreatívneho centra čerpal Dobiaš vo veľkej miere z Novej Cvernovky v Bratislave. "Majú asi trikrát väčšiu budovu, ako je táto, ale myslím si, že problémy majú také isté, aké čakajú aj nás. Vo veľkej miere prišla inšpirácia aj zo Stanice Žilina-Záriečie. Všetky projekty majú však jedno spoločné, že sa snažia ponúknuť alternatívne využitie starým schátralým budovám, ktoré tam môžu priniesť nový život," skonštatoval.
Časť priestorov pôjde do komerčného nájmu tak, aby spoločnosť, ktorá vznikla práve za účelom vzniku centra, mohla financovať neziskové aktivity. Ďalšie financie chce získať z úverov, prípadne rôznych dotácií. "Centrum sa budeme snažiť postupne sprevádzkovať, bude to, samozrejme, závislé od finančných prostriedkov a aktivít. Reálny termín vidím na leto budúceho roka," dodal mestský poslanec.
Bývalé banícke učilište sa TSK snažil dlhodobo predať, čo sa mu nedarilo. Firma ho do prenájmu získala za symbolickú sumu vo výške jedného eura za rok. Dĺžka nájmu je zatiaľ stanovená na 15 rokov s opciou na ďalších päť. Spoločnosť sa zároveň zaviazala, že v prvých dvoch rokoch tam investuje 200.000 eur.
Budova bývalého baníckeho učilišťa sídli v lokalite, ktoré bolo kedysi súčasťou bojnického panstva. Neskôr tam bola ovocinárska škôlka, kde sa pestovali predovšetkým domáce odrody jabloní. Riaditeľom škôlky bol Martin Falešník, po ktorom je aj pomenovaná ulica, kde učilište stojí. Je jedinou ulicou pomenovanou po Falešníkovi na Slovensku.