Smogová situácia spôsobená prízemným ozónom trvá od stredy až do odvolania. Na svojej webovej stránke o tom informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). "Oznámenie o vzniku smogovej situácie nasleduje pri ozóne po prekročení informačného prahu 180 mikrogramov na kubický meter (µg/m3) vyjadreného ako jednohodinový priemer," vysvetlil SHMÚ. Pri tejto koncentrácii môžu ľudia pociťovať akútne účinky na zdravie. Ide napríklad o dráždenie očí, nosa a hrdla, pocit tlaku na prsiach, kašľa a bolesti hlavy. U astmatikov môže zvýšená koncentrácia ozónu vyvolávať záchvaty a príznaky dráždenia dýchacích ciest.
Meteorológovia preto odporúčajú obmedziť čas pobytu vonku a skrátiť vetranie obytných miestností. Ľudia by sa tiež mali zdržať aktivít, pri ktorých dochádza k úniku iných znečisťujúcich látok do ovzdušia. Ide napríklad o natieranie, lepenie, brúsenie, prášenie, fajčenie alebo voľné spaľovanie.
Pri dlhodobom vystavovaní organizmu zvýšenej koncentrácii ozónu sa môžu prejaviť aj chronické účinky. "Môžu sa prejavovať zápalovými ochoreniami dýchacích ciest a pľúc, zmenami v zložení krvi, zvýšením pohotovosti na alergickú reakciu, poruchami odolnosti organizmu," vysvetľujú meteorológovia. Pre ozón je preto stanovený maximálny počet prípadov prekročení za rok. Naposledy bola smogová situácia v Bratislave vyhlásená koncom augusta.