Pre TASR to uviedli ekonomickí analytici. Hrozbou pre ekonomický vývoj pritom môže byť napríklad aj brexit, obchodná vojna, hospodárske problémy v Turecku či Venezuele. Ekonomika sa vyvíja v cykloch, počas ktorých sa striedajú fázy expanzie s fázami recesie, pričom tieto môžu byť kratšie alebo aj dlhodobé, upozornila analytička Poštovej banky Jana Glasová. Kríza teda podľa nej v budúcnosti určite príde, otázkou zostáva len kedy a v akej sile. "Azda najväčšími súčasnými hrozbami pre ekonomický vývoj je pripravovaný brexit, obchodná vojna medzi USA, Čínou a EÚ, ale aj hospodárske problémy v Turecku či Venezuele, ktoré spôsobujú neistotu na 'emerging markets'," skonštatovala.
Úplne vylúčiť sa podľa analytikov nedá ani podobná kríza ako v roku 2008, kedy skrachovala americká banka Lehman Brothers. A to napriek tomu, že v súčasnosti sa ekonomika aj trh práce vyvíja priaznivo a bankový systém je v lepšej kondícii. Markéta Šichtařová z Next Finance však upozorňuje, že terajší stav ekonomiky má mnoho zhodných parametrov so stavom ekonomiky v roku 2007. Ide o zadĺženosť, prehriatie nehnuteľností na celom svete i nezdravé bilancie bánk v južnej Európe.
Od krízy sa však zmenilo veľa vecí, zdôraznil analytik X-Trade Brokers Kamil Boros. Kým pred desiatimi rokmi americká vláda a centrálna banka boli ochotné nechať zbankrotovať finančnú inštitúciu akou bola Lehman Brothers, v súčasnosti by to podľa neho vlády nedopustili. Zároveň dodal, že od krízy sú centrálne banky ochotné poskytovať pôžičky aj iným finančným inštitúciám ako bankám, čím znižujú riziko zamrznutia finančného trhu.