Už samotné bobule dokážu pomôcť pri rôznych neduhoch. Zistite, prečo sa hroznu právom hovorí ovocie bohov!
Burčiak
Burčiak u nás jasne definuje zákon ako kvasiaci hroznový mušt vyrobený výlučne z hrozna dopestovaného a spracovaného na Slovensku. V ponuke je od 15. augusta do konca roka, vyrába sa z hrozna zbieraného v daný rok. Červený burčiak sa vyrába zriedkavejšie a zložitejšie, ale dá sa to. Dobrý burčiak má len jemný kal, je čerstvý, nechladený, mliečnožltej farby. Na začiatku kvasiaceho procesu má menej alkoholu, je skôr sladký a pripomína mušt.
Procesom kvasenia sa cukor a alkohol postupne vyvažujú. V určitej fáze dosiahnu ideálny pomer, ktorému vinári hovoria vrchol burčiaka. Trvá však len niekoľko hodín, potom ďalej stúpa objem alkoholu a klesá cukor. V závislosti od fázy kvasenia, v ktorej sa nachádza, môže mať od troch do šiestich percent alkoholu.
„V burčiaku je veľa dobrých látok, ale treba dávať pozor na to, že predsa len to je alkohol. Je v poriadku dať si na vinobraní deci-dve kvôli psychickej pohode,“ povedala Katarína Skibová, odborníčka na zdravú výživu. Pri konzumácii treba dať pozor na množstvá nielen pre alkohol, ale aj pre kvasinky, ktoré môžu byť ťažšie stráviteľné.
Podľa gastroenterológov by si mali muži dopriať najviac pol litra nápoja denne, ženy ešte menej. Burčiak je vitamínová bomba - obsahuje najmä vitamíny skupiny B, železo, zinok, stopové prvky a minerály.
Mušt
Je vylisovaná, nealkoholická šťava z ovocia. Zachováva si prakticky všetky vlastnosti hrozna, obzvlášť, keď je mušt v BIO kvalite a nekonzervovaný. Je to zrejme najzdravšia ovocná šťava. Obsahuje prírodný hroznový cukor, dusík, vitamíny B a C, organické kyseliny a minerálne látky.
Skvele vplýva na tráviaci a vylučovací trakt, znižuje hladinu cholesterolu. Posilňuje nervovú sústavu a zároveň je zdrojom rýchlej energie. Obsahuje veľa organických kyselín, ktoré sa podieľajú na biochemických procesoch v tele, a aj pektínových látok, ktoré zlepšujú trávenie.
Napriek obsiahnutému cukru sa odporúča pri redukčných diétach a omladzovacích kúrach. Keďže neobsahuje alkohol, jeho účinky môžu využívať aj tehotné ženy a deti.
Hrozno
Ovocie bohov sa mu nehovorí náhodou. Okrem skvelej chuti prináša nášmu organizmu aj množstvo výhod. Obsahuje vysoké množstvo draslíka a tiež sodík, železo, kremík, vitamíny skupiny A, B, C, E, mangán, meď, fosfor, vlákninu a iné. Vláknina, ktorú hrozno obsahuje, zabezpečuje dobré vyprázdňovanie.
Hrozno pôsobí močopudne, tiež prečisťuje močové cesty a obličky a má dokonca omladzujúce účinky – napína pokožku a vypĺňa vrásky. Hrozno je napriek svojej trochu vyššej kalorickej hodnote vhodné na chudnutie, ale netreba to preháňať.
Červené hrozno: Obsahuje viac antioxidantov ako biele a pôsobí preventívne pri srdcovo-cievnych ochoreniach. Minimalizuje komplikácie spôsobené málokrvnosťou a pomáha pri astme.
Biele hrozno: Pozitívne pôsobí na obličky, žalúdok a pečeň.
Hroznový olej
Hroznové semienka obsahujú množstvo fytochemikálií a antioxidantov. Lisuje sa z nich olej, ktorý je zo 70 % zložený z nenasýtených mastných kyselín a je teda naším organizmom prijímaný veľmi ľahko. Obsahuje draslík, vápnik, magnézium, vitamín E a vitamíny skupiny B.
Jeho schopnosť upevňovať kolagénové vlákna a brzdiť odbúravanie kyseliny hyalurónovej, sa hojne využíva v pleťovej kozmetike. Dokáže regulovať tvorbu mazu a neupcháva póry, je preto vhodný do rôznych masiek, dokonca aj na mastnú pleť. Pomáha pri obnove pokožky, takže je vhodný na potieranie raniek či popálenín.
Vďaka vysokému obsahu vitamínu E je hroznový olej silný antioxidant. Zo všetkých olejov má najmenej nasýtených mastných kyslín, ktoré pre náš organizmus nie sú optimálne, zato má veľa nenasýtených omega-3 mastných kyselín, ktoré regulujú cholesterol a sú potrebné pre činnosť srdca a mozgu. V hroznovom oleji sa nachádza procyanidín – antioxidant niekoľkonásobne účinnejší ako vitamín E.
Víno
Mnohými štúdiami sa dokázalo, že víno je plné látok s pozitívnymi účinkami azda na každú časť nášho tela. Či uprednostňujete biele, červené, alebo ružové, každé svojím zložením podporuje srdce, cievy, trávenie, vylučovanie i nervový systém. Vápnik, horčík, draslík či fosfor, vitamíny B, A, či kyseliny listová a pantoténová.
Všetko z toho pomáha upokojiť nervy, zlepšiť pleť, podporiť orgány. Väčšina znalcov zdôrazňuje látku resveratrol, ktorý je silným antioxidantom. Hoci je tento názor veľmi kontroverzný, všetky ostatné klady víno dokázateľne má. Ale, samozrejme, najdôležitejšie je odhadnúť mieru. Všetkého veľa škodí a o alkohole to platí dvojnásobne.