Maasen bude ďalej zastávať funkciu štátneho tajomníka na spolkovom ministerstve vnútra. S odvolaním sa na utorňajšie vyhlásenie spolkovej vlády o tom informovala agentúra DPA.
Kritici Maassena obviňujú, že zľahčoval proticudzinecké násilie v meste Chemnitz, pričom niektorí tvrdia, že mal blízke vzťahy s krajne pravicovými politikmi.
Kancelárka Angela Merkelová a minister vnútra Horst Seehofer, šéfovia konzervatívnych strán únie CDU/CSU, sa v utorok stretli na rozhovoroch o osude Maassena s predsedníčkou koaličných sociálnych demokratov (SPD) Andreou Nahlesovou. Tá požadovala odvolanie šéfa BfV, ktorý je vnútroštátnou spravodajskou službou Nemecka.
Maassen sa stal terčom kritiky po tom, ako tento mesiac pre denník Bild uviedol, že nie je presvedčený, že na migrantov v Chemnitzi útočili usvedčení pravicoví extrémisti, pričom spochybnil autentickosť videozáznamu údajne zachytávajúceho jednu zo "štvaníc" na cudzincov po tamojšej vražde pripisovanej imigrantom. Neskôr povedal, že jeho vyjadrenia boli zle pochopené.
Polícia vyšetruje obvinenia z násilia voči migrantom a početné prípady hajlovania počas protestov, ktoré v Chemnitzi vypukli po tom, ako tam zadržali Iračana a Sýrčana pre podozrenie z dobodania 35-ročného Nemca.