Slovensko má podľa správy Európskeho úradu pre boj proti podvodom (OLAF) zaplatiť Európskej komisii 302 miliónov eur. Imrecze bol pritom ešte nedávno skloňovaný ako nástupca Petra Kažimíra (50) vo funkcii ministra financií. Kto mu napokon zlomil väzy?
František Imrecze svoju rezignáciu odôvodnil ako snahu ochrániť zamestnancov pred politickým tlakom, ktorý je kvôli nemu vyvíjaný na úrad. „Nemienim sa ďalej podieľať na tomto politickom cirkuse. V roku 2012 som nastúpil do Finančnej správy po úspešnej komerčnej kariére, a preto som sa rozhodol rezignovať,“ vysvetlil Imrecze.
OLAF pri svojom vyšetrovaní dovozu textilu a obuvi z Číny do EÚ odhalil na Slovensku colné podvody za približne 302 miliónov eur. Imrecze pritom vylučuje, že by SR mala túto sumu doplatiť do rozpočtu Európskej komisie. „To nie je problém SR. To je problém viacerých krajín a Európska komisia bude čeliť tlaku z viacerých krajín, pretože kalkulácia priemernej ceny nie je právne obhájiteľná,“ povedal.
Opozíciu však jeho argumenty nepresvedčili. Podľa nezaradeného poslanca Miroslava Beblavého sa colné podvody na Slovensku znova rozbehli od leta minulého roka. Vychádza pritom z dát Eurostatu, podľa ktorých prudko klesli priemerné deklarované ceny textilu a prudko stúpli jeho objemy. „Ťažko môžeme deklarovať nejaký úspech, možno deklarovať to, že objem podvodov je výrazne väčší ako v posledných troch rokoch a je o niečo nižší, ako bol v najhoršom období,“ vyhlásil Beblavý. Podľa Imreczeho Finančná správa pracuje s inými dátami, aké prezentoval.
Odchod Imreczeho je o to šokujúcejší, že doteraz sa v kuloároch spomínal aj ako možná náhrada za Petra Kažimíra na poste ministra financií, ktorý sa má porúčať do Národnej banky. Špekuluje sa tak, či Imrecze neskončil, aby nenaštrbil práve imidž Kažimíra. Politológ Tomáš Koziak vidí zákulisné ťahy v Smere a možný tlak Pellegriniho. „Jeho pozícia bola neudržateľná. Zrejme bol stiahnutý z tejto funkcie predovšetkým kvôli tomu, aby sa strana, ktorá ho nominovala, nestala ďalším terčom útokov. Ten problém je živý, toto bolo preventívne opatrenie,“ ozrejmil Koziak.
Sám Smer však reagoval s tým, že Imrecze ešte nepovedal posledné slovo. „Pre stranu má František Imrecze obrovský odborný a politický potenciál, ktorý máme záujem využiť,“ skonštatovali zo strany s tým, že finančnú správu ochránil pred politikárčením. Minister financií Kažimír tvrdí, že prijal jeho rezignáciu. „Rozhodnutie akceptujem, rozumiem mu a chcem mu touto cestou poďakovať za jeho prácu,“ povedal Kažimír.
Ako šiel čas s Imreczem
- vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave
- pracoval na manažérskych pozíciách v súkromných firmách
- od roku 2012 pôsobil vo funkcii prezidenta Finančnej správy
- naštartoval modernizáciu Finančnej správy a chválil sa, že zlepšil výber daní
- na druhej strane ho kritizovali za systém za 60 miliónov €, ktorý nefungoval
- povesť si pokazil stretnutím s Miroslavom Výbohom, ktorý figuroval v kauze nákupu pandurov
- vyšetrovatelia OLAF-u zistili, že v rokoch 2013 - 2014 prebiehali na Slovensku veľké colné podvody, ktoré vyčíslili na 302 miliónov eur
- má apartmán v lyžiarskom stredisku na Donovaloch
- čelil škandálom, keď vyšetrovateľ opísal kauzu daňových podvodov, vinou ktorých štát prišiel o 75 miliónov eur
- otázky vzbudzoval aj fakt, že vymenil vyšetrovací tím, ktorý riešil Ladislava Bašternáka
Bolo to preventívne opatrenie
Tomáš Koziak, politológ
- Jeho pozícia, aj v súvislosti s tými poslednými odhaleniami, bola neudržateľná. Bol vtedy šéfom Finančnej správy a v čase jeho vedenia bola vytvorená škoda, ktorú bude musieť Slovenská republika zaplatiť. Tá pôjde asi do veľmi vysokých čísiel. Zrejme bol stiahnutý z tejto funkcie predovšetkým kvôli tomu, aby sa strana Smer, ktorá ho nominovala nestala ďalším terčom útokov - oprávnených samozrejme.Ten problém je živý, pokuta ešte vyrúbená nebola, tak toto bolo preventívne opatrenie. Čím skôr ho z tade stiahnuť, aby sa ukázalo, že nejaká zodpovednosť bola za to vyvodená.