"Už pred prázdninami som oznámila, že nateraz sa nebudem uchádzať o žiadnu volenú funkciu a ani nebudem kandidovať v nadchádzajúcich parlamentných voľbách," napísala. Pripomenula, že po odchode z funkcie ministerky spravodlivosti a po vyslovení dôvery vláde Petra Pellegriniho verejne vyhlásila, že nový premiér dostal šancu a je na ňom ukázať, že sa jej chopí dobre. Po pol roku fungovania novej vlády však konštatuje, že ani v jednom z pomenovaných problémov – vyšetrovanie vraždy, dôveryhodnosť polície, ministerstva vnútra, nezávislosť policajnej inšpekcie, vyvodenie zodpovednosti za pozemkové škandály - nenastal taký posun, ktorý by uspokojil verejnosť a ani ju osobne.
"Naopak, opakovane prichádza k potvrdzovaniu stavu a k zľahčovaniu problémov. Hovorím o angažmá Tibora Gašpara a Róberta Krajmera na ministerstve vnútra, vyhýbavé a zavádzajúce vyjadrenia vedenia ministerstva vnútra k vyšetrovaniu únosu vietnamského podnikateľa, verbálne útoky na médiá alebo aj viditeľný odklon od jednoznačnej proeurópskej a proatlantickej orientácie reprezentovanej najmä jedným koaličným partnerom. A hovorím aj o nedávnej necitlivej reakcii koalície na situáciu okolo SAV, vymenovanie nového podpredsedu ÚVO alebo neodôvodnené stiahnutie zákona o zaisťovaní majetku. Na prvý pohľad sa môže zdať, že tieto udalosti spolu nesúvisia, všetky spolu však vytvárajú obraz, že táto vláda nepovažuje právny štát za svoju prioritu a ja som presvedčená, že v prehlbujúcej sa kríze dôvery by ho za prioritu mala považovať," napísala Žitňanská.
Ako v stanovisku uviedla hovorkyňa Mostu-Híd Klára Debnár, rozhodnutie Žitňanskej strana rešpektuje. "Spolupráca v každej koalícii, a tobôž ideologicky tak rôznorodej, je náročná a má svoje písané a nepísané pravidlá. V ostatnom období názory strany, poslaneckého klubu a pani Žitnanskej na ne sa rozchádzali. Preto jej krok považujeme za prirodzené vyústenie tohto stavu," uviedla s tým, že Žitňanskej ďakujú za spoluprácu.