Veľa vzniklo v stredoveku a často ich inšpirovali križiacke výpravy a pečate rodov, ktoré obývali dané územie. Fiľakovu pri Lučenci tak prischla kuriózne africká rastlina - palma, najdlhšej obci Štiavnik bájny jednorožec a Tepličke nad Váhom zlatovláska, ktorá sa nahá kúpe v kadi. Nový Čas zisťoval, ako niektoré mestá a obce vlastne prišli k takýmto erbom.
Mesto má v erbe palmu od začiatku 18. storočia. Typicky africká rastlina je dedičstvom po rode Bebekovcov, ktorý vlastnil hrad v 16. storočí. „V 19. storočí sa verilo, že ide o veľký topoľ, neskôr zas, že je to prameň vytryskujúci zo zeme. Dnes sme si však istí, že ide o palmu,“ ozrejmil primátor Fiľakova Attila Agócs s tým, že v spisoch to píše samotný posledný hradný kapitán Koháry, ktorý mestský erb vytvoril. Zakomponoval ju tam po tom, ako našiel palmu vyrytú na strednom hrade nad bránou. Podľa kresťanskej symboliky je tento strom symbolom znovuzrodenia podobne ako fénix.
Počet obyvateľov: 10 654
Štiavnik – jednorožec
Počet obyvateľov: 4 064
Teplička nad Váhom – zlatovlasá panna
Erb vznikol podľa pečatidla pochádzajúceho z 18. storočia. V strede okrúhlej pečate je na pažiť postavená drevená kaďa s kúpajúcou sa ženou, označovanou ako pannou. „Súvisí to s názvom obce. Odvodili ho od teplých prameňov. Dodnes tečie dedinou potok Teplička, ktorý nikdy nezamŕza a má konštantnú teplotu,“ vysvetlil pôvod erbu starosta Viliam Mrázik.
Počet obyvateľov: 4 217