Odborníci upozorňujú na riziká, ktoré to prináša. Ako sme na tom s očkovaním u nás a čo hrozí, ak rodič nedá dieťa zaočkovať?
Od leta minulého roku platilo v Taliansku pravidlo, podľa ktorého museli rodičia preukázať pri nástupe detí do jaslí, škôlky či školy, že boli očkované. Nová populisticky krajne pravicová vláda však prináša zmenu, ktorá povinné očkovanie ruší. „Očkovanie je zbytočné, nebezpečné a potenciálne zraňujúce,“ vyjadril sa nedávno taliansky minister vnútra Matteo Salvini. Podľa ministerky zdravotníctva Giulie Grillovej chcú zjednodušiť pravidlá pre rodičov detí navštevujúcich školu.
U nás, teda v bývalom Československu, sa deti začali povinne očkovať v roku 1958. A povinné je do dnešných dní. „V minulosti bola na Slovensku úroveň zaočkovanosti detskej populácie na úrovni 98 až 99 percent a patrili sme medzi krajiny s najvyššou úrovňou zaočkovanosti,“ hovorí Ján Mikas, hlavný hygienik Slovenskej republiky. Od roku 2010 však pozorujú postupný pokles a úroveň zaočkovanosti klesla, v prípade očkovania proti osýpkam, mumpsu a ružienke na úroveň 95 percent.
Povinné očkovania na Slovensku:
záškrt, tetanus, čierny kašeľ, vírusový zápal pečene typu B – žltačka typu B, hemofilové invazívne nákazy, detská obrna, pneumokokové invazívne ochorenia, osýpky, mumps, ružienka
Rodičom hrozí pokuta
Daša Račková, Úrad verejného zdravotníctva SR
Odmietnutie povinného očkovania je definované ako priestupok na úseku verejného zdravotníctva, za ktorý možno uložiť pokutu v súhrnnej výške 331 eur. Cieľom povinného očkovania však nie je vyberanie pokút za jeho odmietnutie, ale prevencia prenosných ochorení, ktorým možno predchádzať očkovaním. Povinné očkovanie je dostupné pre všetky deti na Slovensku a je hradené z verejného zdravotného poistenia.