Pripomenul tiež, že hlavnou povinnosťou politikov je slúžiť ľuďom, čo je možné len vtedy, keď predstavitelia krajín pochopia význam spolupráce. Kiska upozornil, že pokrok a nové technológie prinášajú výzvy, ktorým je nutné čeliť.
"Mám veľké obavy zo škodlivých aktivít v kybernetickom priestore. Rastúce manipulácie na sociálnych sieťach celosvetovo podkopávajú demokraciu a neblaho ovplyvňujú obyvateľov," povedal. V tejto súvislosti varoval, že proti propagande a extrémizmu nie je možné použiť rovnaké zbrane a ani rétoriku protivníkov, lebo riešením je len podpora tolerancie, slobody prejavu a kritického myslenia spoločnosti.
"Musíme si uvedomiť, že slobodná tlač je naším spojencom, nie nepriateľom. Oni (novinári) sú ochrancovia našich zásad. Oni sú často tí prví, ktorí si všimnú toho, keď sa veci vyvíjajú zlým smerom," uviedol prezident s tým, že rastúci počet útokov na žurnalistov, pokusy umlčať slobodnú tlač a rastúce obmedzenia občianskej spoločnosti by v nás mali vyvolávať veľké obavy.
V závere poznamenal, že žiadna krajina na svete, nech je akokoľvek silná, nedokáže sama čeliť výzvam a problémom súčasného sveta, či sú to migrácia, terorizmus, klimatické zmeny, alebo hospodársky rast. "Je potrebné pochopiť, že keď chceme naozaj zmeniť svet a planétu k lepšiemu, musíme myslieť aj na ostatných - na jednotlivcov, národy a krajiny," povedal.