Trump v máji oznámil, že USA odstupujú od medzinárodnej jadrovej dohody s Iránom, v auguste potom Spojené štáty zaviedli voči Iránu nové sankcie. Všetky odvetné opatrenia začnú platiť do začiatku novembra. Ostatní signatári dohody o obmedzení iránskeho jadrového programu výmenou za zrušenie časti medzinárodných sankcií, teda Británia, Čína Francúzsko, Nemecko a Rusko, s rozhodnutím USA nesúhlasia a s Teheránom chcú ďalej obchodovať.
Trump v stredu v BR OSN medzinárodnú dohodu tvrdo kritizoval, lebo podľa neho umožňuje Iránu ďalej kráčať po strašidelnej ceste, na konci ktorej je jadrová zbraň. Preto je podľa šéfa Bieleho domu nutné, aby aj ostatní členovia BR OSN spolupracovali s USA s cieľom zabrániť Teheránu získať nukleárne zbrane. Trump tiež povedal, že Teherán podporuje terorizmus vo svete a vyvoláva napätie a konflikty v regióne.
Iránsky prezident Hasan Rúhání označil rozhodnutie USA odstúpiť od dohody za chybu a povedal, že skôr či neskôr Spojené štáty dohodu opäť podporia. V izolácii je Washington a nie Teherán, súčasná situácia navyše nikomu neprináša výhody, dodal. Rúhání tiež povedal, že Teherán nechce žiadny vojenský stret s americkými silami kdekoľvek na Blízkom východe. "Nechceme na nich útočiť. Nechceme napätie zvýšiť," uviedol.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron po Trumpovom prejave vyhlásil, že americká politika sankcií a zadržiavanie nie je v prípade Iránu dostatočným riešením, pretože je potrebné dohodnúť sa na dlhodobom pláne riešenia krízy. "Súhlasím s cieľmi prezidenta Spojených štátov, aj keď sa nezhodneme v otázke jadrovej dohody. Myslím, že musíme spoločne vytvoriť dlhodobú stratégiu, ktorá sa nemôže zúžiť len na sankcie a zadržiavanie," povedal Macron. Francúzsky prezident sa v BR OSN zmienil o balistických zbraniach, ktoré majú k dispozícii skupiny napojené na Irán. "Na Blízkom východe je novým a znepokojujúcim vývojom alarmujúca balistická podpora, ktoré sa dostáva (libanonskému radikálnemu hnutiu) Hizballáhu a (jemenským šiitskym povstalcom) Húsíom. To musí prestať, než to vyústi v ďalšiu destabilizáciu už tak napätej situácie v regióne," dodal.
Podľa britskej premiérky Theresy Mayovej je dohoda s Iránom najlepšou možnosťou, ako Teheránu zabrániť získať jadrovú zbraň. "Sme odhodlaní dohodu zachovať tak dlho, kým Irán bude plniť všetky svoje záväzky," uviedla. Irán starostlivo dodržiava podmienky dohody, čo vo svojich hodnotiacich správach potvrdzuje Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE), povedal v BR OSN ruský minister zahraničia Sergej Lavrov. "Rusko je presvedčené, že je potrebné dohodu zachovať. Aktívne na tom pracujeme s Iránom, Čínou a Európskou úniou," uviedol s tým, že absencia dohody by ohrozila stabilitu regiónu. Dodal tiež, že zrušenie dohody s Iránom by mohlo ohroziť proces likvidácie jadrového arzenálu v Severnej Kórei.
Iránsky minister zahraničia Mohammad Džavád Zaríf na twitteri napísal, že USA zneužili BR OSN a opäť zistili, že sú v porušovaní rezolúcie tohto kľúčového orgánu OSN osamotené. Zaríf tak odkázal na fakt, že BR OSN dohodu v minulosti podporila. Americké sankcie potom označil za akt nevídanej pomsty. Teheránu sa popri Rusku zastal aj ľavicový bolívijský prezident Evo Morales, ktorý kritizoval Spojené štáty za to, že sa rozhodli medzinárodnú jadrovú dohodu vypovedať.