Tento jav všetci poznáme pod pojmom jesenná depresia. Trpí ňou viac ľudí ako srdcovo-cievnymi ochoreniami. A nie je to výmysel, naozaj ide o skutočnú poruchu, ktorá sa prejavuje vnútornou nechuťou, stratou energie a pocitom preťaženia organizmu. Je vhodné venovať tejto sezónnej melanchólii náležitú pozornosť, aby neprerástla do trvalej. Nedajte jesennej depresii šancu!
V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že depresia je diagnostikovateľná psychická choroba, ktorá sa lieči aj medikamentmi. Pre ľudí trpiacich depresiami je jeseň veľmi náročným obdobím, keď sa ich stav ešte zhoršuje. „Zmena ročných období, jar a jeseň sú pre pacientov kritické. Už pri ľahkej depresii sa človek nevenuje koníčkom, nedokáže sa tešiť,“ upozorňuje psychiatrička Dana Šedivá.
Upozorňuje, že veľakrát sa depresia zamieňa za rozladenosť alebo zlú náladu. „Depresia je porucha a má svoj biologický podklad podobne ako telesné ochorenie,“ vysvetlila Dana Šedivá. Podľa odborníčky by sa mali ľudia venovať tomu, čo ich vie z ťažkostí dostať a odpútať ich pozornosť. Teda priateľom, koníčkom a podobne. Pri vážnom stave to však nepomôže.
Príznaky depresie:
- nezáujem, ľahostajnosť, letargia
- precitlivenosť, podráždenosť
- smútok
- nerozhodnosť
- úzkosť, strach
- problémy s koncentráciou
- prepracovanosť, únava, strata energie
- znížená chuť na sex
- samovražedné myšlienky
Kedy to je vážna diagnóza
Dana Šedivá, psychiatrička
Smutný víťaz
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sú duševné poruchy aktuálne na vrchole zoznamu chorôb, ktoré ľudí diskvalifi kujú z práce,” hovorí Martin Knut, riaditeľ Ligy za duševné zdravie.
Čo pomôže prekonať skľúčenosť
Svetlo
Ak sa čo i len trochu dá, choďte na prechádzku, kým svieti slnko, a snažte sa tráviť čo najviac času pri dennom svetle. Pomáha aj „horské slnko“ a v krajnom prípade aj akékoľvek umelé osvetlenie. Pri šere a tme totiž telo vyhodnotí, že je noc a začne produkovať melatonín, čo vás začne uspávať.
Spánok
Jesennej depresii napomáha nedostatok spánku, ktorému zase posun času. Snažte sa chodiť spať a vstávať v rovnakom čase, prípadne si zvyknite na nejaký rituál pred spaním. Čítanie knihy či pohár mlieka môžu navodiť správny pocit na spánok.
Šport
Keď nie ste veľmi športový typ, skúste aspoň prechádzky. Aj chôdza je šport. A ten do tela vylučuje endorfíny a zlepšuje náladu. Ak máte v okolí les, určite ho využite, dokáže dodať energiu.
Spoločnosť
Akokoľvek sa vám nechce, neodmietajte pozvania na kávu či aj na pohár vína. Rozhovor s inými ľuďmi dokáže odviesť vaše myšlienky od vlastných problémov. Čas strávený s blízkymi, ktorých máte radi a viete sa s nimi zasmiať, vás dobre naladí aj na dlhšie obdobie.
Aktivita
Rozvrhnite si čas na prácu, oddych, hobby, kamarátov a aj na nové zážitky. Čím preplnenejší diár budete mať, tým menej času ostane na negatívne myšlienky. Vyberajte si čo najviac aktivít, ktoré vás tešia a spôsobujú vám dobrú náladu.