Pravdou je, že ceny boli nižšie, ale zároveň aj platy dosahovali skoro iba desatinu dnešných. Rodinný rozpočet našich domácností najvýraznejšie zaťažuje riešenie vlastného bývania. Dostatok peňazí na byt či dom má dnes len málokto.
„Pred rokom 1989 bola úroková sadzba na individuálnu bytovú výstavbu stanovená štátom na 2,7 %.V súčasnosti si môžu zobrať ľudia na Slovensku hypotéku s úrokom aj oveľa nižším, v priemere je to 1,5 %,“ približuje analytik Jaroslav Ondrušek zo spoločnosti Home Credit. Za socializmu existovali aj mladomanželské bezúročné pôžičky, no boli finančne ohraničené a nemal na ne nárok každý.
Keď porovnáme ceny v obchodoch, niečo zdraželo, iné, naopak, zlacnelo. „Úroveň mzdy a to, čo si za ňu môžeme dovoliť kúpiť, je odrazovým mostíkom pri hodnotení životnej úrovne,“ uviedla analytička Poštovej banky Jana Glasová. V roku 1989 sme v priemere zarábali 3 142 československých korún, kým v prvej polovici tohto roka 980 eur.
Napríklad na kurča sme v minulosti museli odpracovať jednu hodinu a 37 minút, zatiaľ čo dnes nám stačí 14 minút.
Rozdiel v platoch nebol výrazný
Jaroslav Ondrušek zo spoločnosti Home Credit
V minulosti, pred rokom 1989, neboli medzi platmi také markantné rozdiely, ako sú dnes a väčšina ľudí zarábala približne rovnako. Je zaujímavé, že napríklad robotníci v ťažkom priemysle či baníci často dostávali vyššiu výplatu ako lekári alebo ľudia pracujúci v banke. Dnes je situácia s platmi úplne iná a rozdiely vo výške zárobkov sú obrovské, aj niekoľko násobne.
Na byt si musíme požičať
Jana Glasová, anylytička Poštovej banky
Do roku 1989 sa byty prideľovali vo veľkej miere zdarma, alebo stáli v rozmedzí 20- až 40-tisíc Kčs, na pridelenie bytu si však záujemcovia museli počkať niekoľko mesiacov či rokov. V súčasnosti si síce môžeme vyberať z pomerne širokej ponuky zrekonštruovaných bytov alebo novostavieb, zväčša nám však vlastné úspory na kúpu nestačia a musíme sa poohliadnuť po úvere z banky.